Buckfast: Pomstil jsem se!

Poprvé o sobě dal výrazně vědět hned v prvním StarCraft2 turnaji série Republic of Gamers, když ve druhém kole dokázal vyřadit reprezentanta Bonecrackera a získat čtvrté místo. Závěrečný turnaj mu pak vyšel skvěle a dokázal v něm konečně porazit i přední hráče jako PredY a DeViL. Díky vítězství se nakonec vyhoupl až na třetí příčku celkového bodování základní části. Řeč je samozřejmě o hráči Buckfast, kterého původně pokračování StarCraftu příliš nezajímalo.

Buckfast PredY Lost Temple Průnik Buckfasta do PredYho základny pomocí sentry a stalkerů

Zdravím a gratuluji! Co pro tebe toto vítězství znamená a jaké další úspěchy jsi už ve StarCraft2 zaznamenal?

Ahoj, díky! Je to pro mě zatím asi největší úspěch! Hlavně je to na domácí scéně a takových vítězství si vážím nejvíc. Ohledně jiných výsledků jsem byl několikrát v TOP32 a jednou v TOP16 v Go4SC2 turnajích na ESL.

Jak si se vůbec dostal ke hraní StarCraftu?

No, to už bylo před mnoha lety na základce, kde jsme jako malí hráli s kámošema Warcraft2 po síti. Závistivě jsme se koukali na starší kluky, co si zabrali lepší PC, kde jim šlapal právě StarCraft: Brood War. Nás bylo ale víc, provedli jsme puč a od té doby jsme pařili už jenom StarCraft. Celkem hraji asi tak 8 let. Když vidím to číslo tak bych si dal facku.

Očekával jsi netrpělivě pokračování StarCraft2?

Na StarCraft2 jsem měl zpočátku hodně negativní reakce, takže jsem se o to ani moc nezajímal. Pak ale přišel od Blizzardu betakey. Zkusil jsem to a a zjistil, že je to nakonec super hra. Na 2D to sice nemá, ale Blizzard z toho vytáhl maximum. Lepší 3D zpracování strategie už asi těžko někdo někdy udělá. StarCraft2 se moc nedá srovnávat s prvním dílem, jsou to úplně jiné hry, jen se stejným jménem.

Jsi věrný jedné rase nebo zkoušíš i ostatní? Co říkáš na nové jednotky?

Ano jsem věrný, hraju stále jen a pouze za Protossy. Ani sám nevím proč, prostě mi sedí nejvíc. Všechny nové jednotky jsou super. Nejvíc mě imponují warpgate a hlavně sentry. Díky force fieldům může Protoss přizpůsobit battleground tak, jak zrovna potřebuje. To když se dobře nakliká, dává strašnou výhodu v bitvách a to nemluvím o zamykání jednotek nebo ucpání úzkého vchodu.

Právě ohledně sentry a forcefieldů se vedou delší dobu velké debaty. Mnozí říkají, že by tato schopnost měla být oslabena. Co si o tom myslíš?

Chápu, že si na to hráči stěžují. Je to ale jen proto, že díky tomu několikrát prohrají a hned nadávají, že je to imba, místo toho, aby upravili svojí strategii. To je typické. Musím se přiznat, že jsem podobně „brečel“ kvůli mutaliskům u Zerga. Jakmile jsem ale správně upravil strategii a timing, už mi nedělají větší problémy. Kdyby se force field mohl házet jen na volný prostor, například jako budova, tak by byl úplně k ničemu. Nedovedu si představit situaci, kde by se pak dal efektivně využít.

Buckfast PredY Kulas RavinePredY se marně snaží odrazit výsadek Buckfasta

Ve tvých závěrečných hrách v turnaji si předvedl vynikající načasování útoků na své soupeře, trénuješ nějak speciálně tuto techniku?

Tohle člověk natrénuje tak nějak automaticky v každé hře co hraje. Nepatřím rozhodně mezi hardcore hráče, kteří zkouší se sparring partnerem dokola jednu strategii a vypočítávají její úspěšnost.  Po pár hrách, když na to člověk má aspoň trochu hlavu, tak prostě vycítí, kdy zaútočit a kdy se stáhnout. Velkou roli hraje samozřejmě scouting. Pokud se nezadaří, je to špatný a pak se člověk musí spoléhat už jen na štěstíčko ;). Ja se většinou snažím soupeře od začátku tlačit, čímž zjistím, co jede. Díky tomu vím jak následně reagovat, co postavit a kdy čím zaútočit.

Jak celkově hodnotíš svou účast na RoG turnajích? Upozornil jsi na sebe hned v první turnaj vyřazením Bonecrackera.

Hehe a to zrovna v prvním turnaji jsem si věřil nejmíň, protože jsem věděl, že na rozdíl od ostatních nemám nahráno moc her. Na zápas s Bonecrackerem si už moc nevzpomínám, ale výhra každopádně potěšila ;). Poslední turnaj nemůžu ohodnotit jinak než na výbornou. Pomstil jsem se jak DeViLovi tak PredYmu. Teď jen aby se mi dařilo i ve finálovém turnaji, když už jsem se do něj dostal ;).

S jakými ambicemi jsi do turnaje vstupoval, přece jen tvé vyhlídky nebyly nejlepší?

Chtěl jsem se určitě dostat co nejvýš. Vím, že momentálně už jsem ve fázi, kdy dokážu porazit každého, pokud neudělám nějakou fatální chybu, všechno se povede, jak má a soupeř není robot ;). Na první místo jsem si ale moc nevěřil. Na trénování nebyl moc čas a převážně hraji jen na turnajích, což je dohromady tak maximálně 20 her týdně.

Kdo pro tebe byl nejtěžším soupeřem?

Nejtězší zápas bylo semifinále s DeViLem. Je to velmi kvalitní hráč a po první hře to bylo po mé fatální chybě rychle 0:1. S takovým začátkem se hraje dost špatně a nevypadalo to vůbec dobře. Na druhé mapě mě už ale vyšlo přesně  co jsem chtěl a to pokračovalo až do finále. Za zmínku stojí určitě i hra se spoluhráčem MagnuMem, kde jsem opět po chybě prohrával 0:1 a málem jsem turnaji skončil, i když si na něj vždy věřím ;).

Finále všechny překvapilo celkem rychlým koncem.  Můžeš nám v krátkosti popsat jeho průběh?

Proti Terranům se mi obecně hraje dobře. Tento matchup jsem měl rád už od prvního dílu. S PredYm jsme v minulosti už několikrát hráli a bylo to vždy tak nějak vyrovnané. Od minula jsem navíc čekal, že by mohl jít tech, takže jsem byl připravený. V první hře na Lost Temple jsem viděl bunkr, což znamená ve většině případů tech. To potvrdilo mou domněnku a proto jsem šel na rychlý útok. Byl to celkem hektický timing a měl jsem štěstí na rozestavení jeho jednotek u vchodu. Když jsem je uzamknul ještě force fieldem bylo rozhodnuto. Na druhé mapě Kulas Ravine jsem od začátku tlačil pomocí stalkerů a PredY mě opět potvrdil svůj tech, protože se bránil s tanky. Tuto mapu mám rád, protože zde může člověk od začátku díky absenci highgroundu otravovat soupeře. Po pár menších bitvách byla velká pravděpodobnost, že nebude mít obranu proti letectvu, takže void ray byl jasná volba ;).

Buckfast PredY Kulas RavineVoid ray od Buckfasta devastuje nekrytou základnu PredYho

Jak hodnotíš stávající českou scénu, kdo je podle tebe momentálně nejlepší?

Hráči u nás jsou hodně vyrovnaní a ukázali to i vaše RoG turnaje, kde nikdo nevyhrál víc než jednou. Pokud musím jmenovat jednoho hráče, tak to bude podle nedávného úspěchu na Go4SC2 turnaji DeViL. V zahraniční konkurenci je čtvrté místo úžasný výsledek a když k tomu připočteme ještě celkové pořadí v RoG turnajích, je nejlepší jasně DeViL. Už od dob StarCrat Brood War patřili čeští hráči mezi užší skupinu nejlepších na světě. Například tým CDS, který se skládal prakticky ze všech reprezentantů, ve své době válcoval BWCL a umisťoval se na předních místech WGTCL. I jednotlivci jako Crow získávali dobré umístění, například na Dreamhacku. Takže si myslím, že ve StarCrat2 to bude podobné.

Co očekáváš od oficiálního vydání StarCraft2?

Těším se hlavně na to, jak se rozroste nová česká komunita a turnaje. StarCraft posledních pár let dost stagnoval, nepřicházeli noví hráči a komunita byla celkem malá. Doufám, že s vydáním bude boom nových nadějných hráčů a budou turnaje i u nás turnaje třeba o 512 lidech.

Čím myslíš, že by mohl StarCraft2 přilákat nové hráče?

Většinu hráčů od prvního dílu StarCraftu odradila starší grafika a bohužel je vůbec nezajímala hratelnost, takže tu hru ani nezkusili. Přitom kdyby to udělali, zjistili by, jak je skvělá. StarCraft2 má obrovskou výhodu právě ve špičkové grafice, takže nových hráčů bude díky pár screenshotům v několika recenzích určitě víc než dost ;). Navíc, když si každou chvíli přečtou na různých zpravodajských webech články o turnajích nebo LAN, kdo by nechtěl být toho všeho součástí? Věřím, že ten, kdo si po vydání zahraje na půl hodiny demo, už se od toho neodtrhne. Ta hra je vážně tak dobrá! 😉

Co bys začínajícím hráčům doporučil, aby se dostali na takovou úroveň jako ty?

Hrát, hrát a hrát. Žádný učený z nebe nespadl ;). Po každé prohře se podívat na replay a zjistit co se dalo udělat lépe. Říct kamarádovi, aby si s vámi zahrál a zkoušet nové strategie. Když dojdou nápady, stáhnout si replaye předních hráčù a zase jít hrát. Nový Battle.net systém vás automaticky umístí do začátečnické ligy, takže se nemusíte bát, že budete hrát s hráči, na který vůbec nemáte.