Doporučujeme RAM XPG SPECTRIX D40

Především na náruživé hráče a nadšence, kteří si sami staví počítače a upravují je, cílí operační paměti ADATA XPG SPECTRIX D40. Zaujmou totiž na první pohled svým RGB podsvícením a v neposlední řadě také relativně příznivou cenou. Je to dáno tím, že společnost ADATA nastavila cenu těchto modulů velmi rozumně. Nabízí se totiž prakticky za shodnou cenu jako provedení bez RGB podsvícení. Model XPG SPECTRIX D40 je v rámci pamětí typu DDR4 3000 dokonce jedním z pěti nejlevnějších 16GB kitů na trhu. Rozhodně si tak zaslouží naši pozornost.

Popisovat vzhled operačních pamětí nemá ve většině případů cenu, levnější moduly bez chladiče se totiž podobají jako vejce vejci. V případě modelu ADATA XPG SPECTRIX D40 to však tak úplně neplatí, neboť díky stylovému heatspreaderu je jejich vzhled velmi atraktivní.Paměti jsou laděny v odstínech červené a černé barvy. Na první pohled zaujmou masivní proporce chladiče, především červeně zbarvené části vystupující do prostoru. Samozřejmě vše je v rámci rozumných mezí, a tak se nemusíte obávat, že by se moduly kvůli chladiči nevešly do slotů na desce.

Ve skříni s prosklenou bočnicí budou paměti jistě vypadat efektně, a to především díky vrchní průhledné části. Právě v té se totiž ukrývá RGB osvětlení, kterému se detailně budeme věnovat ještě v řádcích níže. Mimochodem chladiče nejsou pouze na efekt, mají své logické funkční opodstatnění. Odvádí totiž teplo od výkonných modelů, přispívá tedy zároveň k lepšímu chlazení. Jediné, na co je nutné při výběru těchto modulů dávat pozor, je jejich velikost. Kvůli RGB heatspreaderům jsou paměti o něco vyšší než v případě obyčejných modulů bez chladiče. V případě, že budete paměti instalovat do desek, kde jsou paměťové sloty příliš blízko procesoru, a zároveň budete chtít použít chladič s velkou pasivní základnou, nemusí se moduly do sestavy vejít. Rozměry pamětí jsou 138,98 x 47,37 x 7,6 mm.

Recenze

„Po pravdě, když mi bylo řečeno, že by do naší streamovací sestavy bylo vhodné dát paměti RAM od firmy A-DATA, tak jsem se reálně zhrozil. Moje opravdu špatná zkušenost s nimi mě od nich totiž odrazovala až do poslední chvíle, než jsem si začal zjišťovat, v čem jsou tato A-DATA lepší než ta předchozí. Přeci jenom se A-DATA rozhodla vydávat některé své výrobky pod názvem XPG, což má
znamenat, že se jedná o výrobky podávající „extrémní výkon“ (ať už je jakýkoliv). No a jak to tedy dopadlo? Kdybych sem mohl vložit meméčko, tak bych zvolil obrázek „NOT BAD“.

Ale teď už si povězme nějaké konkrétnější základní informace. Nám dodaný kit obsahoval 4x 8GB 3000MHZ paměti při časování CL16. Podpora technologie Intel XMP 2.0 pak skutečně umožňuje z těchto pamětí dostat ještě větší kmitočet. Paměti obsahují na svém pasivním chlazení RGB podsvícení, které lze synchronizovat s AUROU od ASUS, tudíž si můžete libovolně měnit barvičky. A reálně, i když jsou tyto paměti v syntetických benchmarcích o něco pomalejší, tak jsou stále dostatečně výkonné a v rámci poměru ceny a výkonu jsou jasnou volbou. Navíc je lze poměrně bez problému přetaktovat, a to zejména pokud používáte INTEL platformu a tím získat zhruba další 2 % výkonu navíc. Mají snad jen jednu nevýhodu, která spočívá v tom, že jsou poměrně vysoké, na což myslete, pokud máte vzduchové chlazení, protože například v kombinaci s naším chladičem FSP Windale 6 budete muset vymýšlet, kam uchytit ventilátor.“ Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz

KUPUJTE XPG SPECTRIX D40 NA CZC.CZ