ELEAGUE Major Boston 2018: Challengers Stage preview

Již podruhé odstartujeme rok elektronického sportu svátkem Counter-Strike: Global Offensive major turnajem pořádaném americkou společností ELEAGUE. Po loňské Atlantě se letos pořadatelství ujalo město Boston. Atlanta však také bude mít svůj podíl na velkolepém turnaji, neboť tam se již dnes startuje hlavní kvalifikace, nově pojmenovaná New Challengers Stage. V ní se utkají vítězové a finalisté regionálních minor turnajů společně s 8 nejhoršími týmy z posledního majoru (PGL Major Kraków 2017).

Formát

Jak je již delším zvykem, pro kvalifikaci a základní část je opět zvolen Swiss system. Pravidla jsou jednoduchá. V prvním kole jsou z košů, do které jsou týmy nasazeny vzhledem ke svým umístěním, nalosovány duely. Vítězové se v dalších kolech utkávají s vítězi, poražení s poraženými. K postupu potřebujete 3 vítězství v BO1 duelech, ovšem pokud se vám podaří 3 prohrát, s turnajem se loučíte.

Koš 1: Cloud9, G2 Esports, FlipSid3, Natus Vincere (#9-#12 PGL Major)

Koš 2: Sprout (ex-PENTA Sports), FaZe Clan, mousesports, Vega Squadron (#13-#16 PGL Major)

Koš 3: Space Soldiers (EU #1), AVANGAR (CIS #1), Renegades (AS #1), Team Liquid (NA #1)

Koš 4: Team EnVyUs (EU #2), Quantum Bellator Fire (CIS #2), Flash (AS #2), Misfits (NA #2)

Rozlosování 1. kola:

Vega Squadron vs Renegades

Ani jeden z těchto týmů není pasován do role favorita na postup. O to více to bude důležité vítězství. Zatímco Vega Squadron o sobě v poslední době nedávají moc vědět, Renegades ve svém regionu řádí. Jejich postup z asijského minoru byl velkou krasojízdou. Tam dvakrát za sebou porazili nejsilnější čínský celek TyLoo, 2:1 a 2:0. Příslušnost RNG do asijského regionu je stále diskutovaná vzhledem k jejich účasti v NA ESL Pro League i ECS, ovšem majoritní část sestavy je australského původu a tak mají plné právo asijský minor hrát. Jak již bylo řečeno, zápas bude pro oba týmy nesmírně důležitý a chyby budou rozhodující, vzhledem ke zkušenostem se přikláním spíše k Renegades.

mousesports vs AVANGAR

Asi nejsledovanější celek československou komunitou v současné době po návratu Martina „STYKO“ Styka k Tomáši „Oskar“ Šťastnému bude mít ostrý start do turnaje. Posledně se mousesports podařilo skrze hlavní kvalifikaci projít, letos by si to rádi zopakovali. První mač je čeká proti kazažskému týmu, je to rozhodně přijatelnější soupeř než někdo z Evropy nebo Ameriky a čistě podle papírových předpokladů jsou mouz absolutním favoritem. I tak ale AVANGAR nejsou v kvalifikaci náhodou a mousesports si nesmí dovolit svého oponenta podcenit, tohle by pro evropský tým měla být povinná výhra.

FaZe Clan vs Team Liquid

Souboj dvou velice známých organizací, které se původně proslavily v jiných esport titulech. Největší favorit kvalifikace a zároveň spolufavorit na celkové prvenství na majoru FaZe schytali jednoho z těch těžších soupeřů do prvního kola. Team Liquid ale bude mít citelnou ztrátu ve své sestavě. Vzhledem k roster rules musí místo nové akvizice Lucase „steel“ Lopese nastoupit jejich kouč Wilton „zews“ Prado. To dost ponižuje šance amerického týmu na vítězství, ovšem formát BO1 umí být velice zrádný a steel navíc bude týmu k dispozici, neboť si s hrajícím koučem vymění pozice. Ovšem kdo by tu vyloženě čekal prohru FaZe, ten by musel být šílený, o favoritu tady není pochyb.

FlipSid3 vs Misfits

Králové kvalifikačních turnajů. Nejhorší soupeř do kvalifikace o major. Tým, který hraje jen na postup. To vše se říká o FlipSid3. Kdysi humorná průpovídka zněla: „Hrají jen aby měli samolepky.“ Pokud je tomu pravda, mají už splněno, neboť nově dostávají stickers i týmy v New Challengers Stage. Co se dá však čekat od ruského týmu, nikdo netuší. V žebříčku HLTV jsou téměř na 100. místě, vůbec nehrají, navíc největší hvězda Denis „electronic“ Sharipov už zamířil jinam a náhrada za něj v podobě Denise „seized“ Kostina není zrovna adekvátní. To naopak jejich soupeř má silně rozehrané francouzské duo ve svých řadách a to si jde pro svoji první účast na major turnaji. Historie nás sice naučila mnohé, avšak já se obávám, že se zázrak konat nebude a Misfits si svůj vstup do turnaje pohlídají.

Sprout vs Space Soldiers

Duel dvou evropských zástupců nabídne Sprout vs Space Soldiers. Turecký powerhouse znovu vylepšil své hodnocení a tentokrát přes evropský minor zavítal až do hlavní kvalifikace. Zde jsou navíc vnímáni jako favorité na postup do hlavního turnaje a nutno říct, že zaslouženě. V offline prostředí podávají jen silnější a silnější výkony a právoplatně začínají být velice respektování světem CS:GO. Ismailcan „XANTARES“ Dörtkardeş dostává tedy perfektní příležitost ukázat, že patří mezi světovou elitu, celé Turecko k němu vzhlíží jako k největší naději a tentokrát už by balkánští reprezentanti měli uspět.

Natus Vincere vs Quantum Bellator Fire

Tento souboj naopak nabídne dva celky reprezentující CIS region, jenž v posledních letech spíše upadá než roste. I tak se ale reformed NaVi zpátky s třicetiletým Danylem „Zeus“ Teslenkem řadí mezi hlavní favority na postup do skupin. Obhájce posledního major triumfu se bude pokoušet splnit si svůj sen podruhé, tentokráte s jeho mateřskou organizací. Quantum Bellator Fire by pro NaVi neměli představovat větší nebezpečí ostatně stejně jako pro zbytek osazenstva kvalifikace. Od převážně ruské sestavy se tu čeká 0-3 skóre a brzký konec.

G2 Esports vs Flash

Ještě 2 týdny před kvalifikací by G2 Esports v tomto případě vyzývali TyLoo a dost možná by se svého soupeře i báli. G2 jsou francouzskou největší nadějí, pro niž je však konzistence zapovězené slovo. Rok 2017 byl pro ně jako na houpačce, ale převážně po ni jeli dolů. Hned zkraje roku tedy dostávají možnost, jak se odvděčit svým fanouškům za vytrvalou podporu. Postup do hlavní části je pro ně povinností a proti Flash by to měl být slibný začátek jejich spanilé cesty. Flash se dostali na turnaj právě dodatečně, až poté, co TyLoo odstoupili. Pro ně je to příležitost navíc, ovšem jako správný asijský celek mají tu výhodu, že o nich soupeř toho tolik nemusí vědět, v BO1 se takové překvapení může zrodit velice rychle.

Cloud9 vs Team EnVyUs

Asi nejvyrovnanější duel ze všech matchupů prvního kola. Oba týmy jsou na tom výkonnostně podobně, i když Cloud9 po většinu roku 2017 podávali o něco lepší výkony než jejich soupeř. Francouzsko-belgická sestava se dost trápí, naopak tým ze severoamerického regionu zažívá spíše vzestup. Pro C9 bude klíčová role hráče Jaka „Stewie2k“ Yipa, který jako IGL bude muset prokázat své taktické schopnosti a dovést svůj tým do hlavní části, kde posledně byli Cloud9 jednu výhru od postupu do playoffs.

Favorité

Mezi jasně určené favority na přímý postup patří FaZe Clan, Natus Vincere, mousesports a G2 Esports. Pokud by kterýkoliv z téhle čtyřky nedokázal v kvalifikaci uspět, považovalo by se to za absolutní selhání.

Velké naděje

Sem patří týmy, jenž mají velikou šanci na postup, ovšem aby jim někdo 100% věřil, k tomu jim ještě něco chybí. Vměstnali se sem Team EnVyUs, Space Soldiers, Team Liquid a Cloud9. Tato čtveřice by měla mít ambice minimálně na hlavní část v Bostonu, někteří z ní klidně i na vyřazovací fázi.

Menší naděje

Za předpokladu, že se podaří některému z těchto týmů postoupit, bude se to považovat za malý zázrak. Řeč je o Vega Squadron, FlipSid3, Renegades a Misfits. Především u FlipSid3 by se to už dalo tak nějak i pochopit, kdyby znovu dokázali nemožné, prokletí Renegades by však ani letos nemělo být prolomeno.

Outsideři

Quantum Bellator Fire, Flash, AVANGAR a Sprout. Od těchto týmů se nečekají veliké věci a pro většinu postup do hlavní kvalifikace je splněným cílem. Od obou CIS kvalifikantů se očekávají skóre 0-3, záležet však bude na rozlosování. Nějaké ty výhry pro sebe tyto celky určitě urvou, avšak na postup by to stačit nemělo.