Komentátoří o čtvrfinále ASUS NSL 4

Čtyři čtvrtfinálové duely jsou již dávno za námi a my jsme se rozhodli zeptat našich komentátorů na jejich názory k jednotlivým zápasům. Takové menší shrnutí z jejich pohledu si pro vás připravili Marcel „Wries“ Vaněk a Pavel „Kalf“ Rubáš.

eSuba.DeViL vs. CW.Wochtulka

Wries: Oba hráči už ve svém předzápasovém vyjádření uvedli, jaké skóre očekávají a tak to také nakonec dopadlo. Přestože NSL4 si na nás už  připravila mnohá překvapení, zde se (ještě) neurodilo. Wochtulka se snažil především o 2base pushe, ale zkušený zergský král si to na prvních dvou mapách (Antiga Shipyard, Ohana) pohlídal. Na Daybreaku Wochtulka zkoušel zahrát 3base, ale tento návrh DeViL nekompromisně smetl ze stolu. Pravda je, že DeViL zatím prochází turnajem jako nůž máslem, ovšem nesmíme zapomenout na to, že při vší úctě k jeho dosavadním soupeřům nebyl ještě konfrontován s top českými hráči.

KalfTento zápas jsem jako jediný neviděl, ale podle jednoznačného výsledku předpokládám i jednoznačnou převahu zergského hráče, a protože Devil má teď výborné ZvZ, určitě bude proti Dewovi favoritem.

 

eSuba.Harpner vs. w3c]Dewa

WriesNo tohle je překvapení! I když těžko říct, jestli ze strany Dewy, nebo spíš Harpnera. Možná jen blázen či ortodoxní fanoušek by vsadil na zástupce týmu WeWannaWin, ovšem Dewa zahrál velice pěkně a i když by někdo mohl namítat, že dvě mapy vyhrál díky blind counterbuildům, štěstí přeje připraveným a patří ke hře. Dewa se na svého protosského soupeře pečlivě připravil a to se mu také oplatilo. Ať už to byli překvapiví Mutalisci na Cloud Kingdoms, dropy roachů na Daybreaku nebo Baneling bust na Antize, Harpner Dewu podcenil. Dle mého názoru byl ukolébán jeho perfektními výkony v PvZ matchupu z poslední doby, kdy např. v Bo3 dokázal porazit top evropského Zerga SortOfa nebo i svého týmového kolegu TomikuSe v základní skupině ASUS NSL4. Dewa se tak dosti překvapivě dostává na ASUS Finals (nehledě na výsledek jeho semifinálového zápasu), ale určitě to není nezasloužené, ba naopak.

Kalf:  Asi nejpřekvapivější hry celého NSL zatím. Ani náhodou jsem nečekal, že by Dewa mohl Harpnerovi jen vzít mapu. A jak to nakonec dopadlo že? Harpner měl obrovskou smůlu, Dewa ho skoro vždy blind-counternul. Pouze jednou dokázal Harp ukázat sílu immortal+sentry all-inu. Ale jinak to vše bylo ve jménu roachů a mutalisků.

 

nEph.h34D_hUnT3R vs. eSuba.TomikuS

WriesTaky trošku překvapení, i když samozřejmě ne takové jako ve druhém čtvrtfinále. TomikuS v poslední době na evropské scéně předvádí výkony, které dávají vzpomenout na mánii kolem PredYho zhruba rok a půl nazpět, avšak na domácí scéně se mu stále nedaří dosáhnout většího úspěchu. Těžko říct, jestli je to jeho slabší labilitou či tím, že jeho soupeři ho znají a ví, co na něj zahrát. To head opět po roce vyhlásil ukončení své kariéry, i když pravděpodobně si to rozmyslí, dobře se připravil na zergského protihráče a žádnými all-iny (dobře, dobře, na antize se pokoušel o 7gate all-in, který ale byl odražen), ale výbornou makro hrou ukázal TomikuSovi, že ještě musí trochu potrénovat. Head je i obhájcem titulu šampiona třetí sezony NSL, takže to zas tak překvapující výsledek není, vlastně šlo jen o to, že Head poslední měsíc dva téměř nehrál. Pečlivou hrou však nechával Zerga vyhladovět, na poslední Ohaně to byl šílený baserace, ze kterého se nakonec radoval Head, který pak nakonec ještě ukázal svoje pověstné BM, za které bych dal win TomikuSovi, co říkáš smoku?! :))

Kalf:  Tenhle duel jsem měl tu čest castit. Neodepisoval sem Heada, určitě ne, ale proti rozjetému Tomikusovi neměl papírově šanci. A jak to dopadlo. Head vyhrál první mapu a Tomíka to určitě vyvedlo z míry. Bylo vidět že dělá chyby v build-orderu, missuje injecty atd. Určitě se ale na něm podepsala i nemoc. Nicméně Head se pokusil o all-in který nevyšel a obecně všechny hry byly hodně divoké, končili base-trady a zoufalými útoky. Nakonec možná Head zhodnotil svůj skrytý trénink a vyhrál 3:1. Takže TomikuS překvapivě končí ve čtvrtfinále a ve finále tak uvidíme kromě zerga i jednoho zástupce další rasy!

 

eSuba.Rikytan vs. eSuba.PredY

WriesJediný mirror ve čtvrtfinálových bojích zaručoval jednu věc. Že na ASUS Finals uvidíme alespoň jednoho terranského zástupce, nakonec se radoval mnohem aktivnější Rikytan, který mechem porazil PredYho na všech svých třech mapách. PredY zkoušel hrát bio s tanky, a když viděl Rikyho hru mechu, zkoušel jít do counteru proti mechu – Battlecruiserům! Tato taktika se musela určitě všem na streamu líbit a PredY ukázal, že i když je více než 3/4 roku neaktivní, stále to v ruce má. Ovšem Rikytan mu povolil jen Daybreak jestli se nepletu, kdy neměl odpověď na PredYho právě zmiňované Battíky, ovšem Rikytan byl v podstatě jediný vážnější soupeř PredYho v době PredYho nadvlády na české scéně, čili případné vítězství jediného trojnásobného účastníka finálových bojů se pohybovalo na vyšších kurzích než to Rikyho. Riky nakonec tedy postoupil do semifinále a uvidíme, jestli to bude on, kdo bude bojovat o třetí prvenství ve 4 sezonách anebo se bude radovat úřadující šampion. Sám jsem velice zvědavý.

Kalf:  Přeci jen výsledek 3:1 jsem víceméně čekal. Mile mě překvapilo, že to občas byla i vyrovnaná hra, přestože PredY vůbec nehraje. Původně jsme si myslel, že uvidíme jen sérii all-in a cheese taktik. Nakonec to bylo pěkné dlouhé TvT.