Poslední kroky k Majoru: Minory a vše o nich

Neexistuje prestižnější turnaj ve světě Counter-Strike: Global Offensive. Každý hráč, který se kdy dostal na profesionální úroveň, snil o tom, že jednoho dne pozvedne nad hlavu pohár pro vítěze jednoho z Majorů. Zatím se jich v historii konalo 12 a celkem z nich odešlo vítězně 44 hráčů. V září nás čeká Major 13., pořádaný společností FACEIT.

Z Minoru přímo na Major

Již od posledního ELEAGUE Majoru 2018 platí nové pravidlo o Major účastnících. Klasická Major offline kvalifikace byla zrušena a nahrazena „New Challenger Stage“, čímž se počet účastníků rozšířil z 16 na 24. Pro týmy postupující z Minoru to tedy znamená jistotu samolepek kromě jiného. Statut LEGEND je však zachován a tedy top 8 týmů z posledního Majoru si na nadcházejícím zahraje mezi nejlepšími 16, týmy co posledně skončili v základní skupině Majoru a tedy „New Legends Stage“ mají jistotu startu mezi nejlepšími 24. Pojďme se společně podívat, jak jsou na tom jednotlivé regiony, svět CS:GO se dělí na 4 – EU Minor (Evropa), Americas Minor (Severní a Jižní Amerika), CIS Minor (bývalé státy Společenství nezávislých států – Rusko, Ukrajina, Bělorusko etc.) a Asian Minor (Asie a Oceánie), z každého postoupí pouze 2 nejlepší!

Formát Minor turnajů

8 týmů, které si našly cestu skrze kvalifikaci nebo byly pozvány, je rozlosováno do 2 skupin po 4. Úvodní duely double-elimination skupin jsou BO1, eliminační zápasy a decidery už BO3. Ze skupin postoupí první dva, kteří pokračují do double-elimination BO3 playoffs. Vítěz a poražený finalista cestují na Major.

Oproti minulým rokům také udělal FACEIT jednu masivní změnu – všechny Minory se konají přímo v Londýně na Twickenham Stadium. Je to z toho důvodu, aby všechny týmy měly včas zajištění víza, se kterými ve Velké Británii bývá často problém. O tom se přesvědčil i jeden východoevropský tým, ale o tom až později.

Evropský Minor (19.-22.7.) – bude pokračovat prokletí NiP?

Složení turnaje: 8 týmů z oběhu kvalifikací
Týmy: 3DMAX, ENCE, LeftOut (ex-EnVyUs), OpTic, Kinguin, NiP, Red Reserve, Sprout

Do první skupiny byli přiřazeni 3DMAX se svojí novou francouzsko-belgickou sestavou, ENCE, velké překvapení z Kolína nad Rýnem, LeftOut, bývalá sestava EnVyUs a OpTic Gaming, tažení především bývalími hráči North.

Ve skupině B se pak nachází dvojice švédským celků, NiP a Red Reserve, polští Kinguin s legendou Wiktorem „TaZ“ Wojtasem v sestavě a v neposlední řadě Sprout, kteří sice posledně vybojovali skrze Minor účast v Major kvalifikaci, ovšem s úplně odlišnou sestavou.

Pokud bychom se dívali čistě na sestavy, pak největším favoritem by měli být NiP, jenže pozor, z posledních 3 Majorů se nepodívali ani na jeden, navíc minulý týden v Německu taky zrovna nezazářili, když na 3 mapách uhráli pouhých 11 kol a loučili se už ve skupinách. Žhavým kandidátem z ohledem na poslední týden jsou naopak ENCE, kteří dokázali na ESL One vyřadit mousesports a nebyli daleko od toho, aby si poradili i s pozdějším vítězem Natus Vincere a podívali se do areny. Spousta očí bude na mladém Finovi Jere „sergej“ Salovi, jenž se i přes svůj extrémně mladý věk (16 let) ukázal mezi světovou elitou na výbornou.

Nelze ale opomenout ani OpTic Gaming, kteří nabízí poměrně kvalitní vyvážení mezi zkušeností a mladou dravostí. Kristian „k0nfig“ Wienecke stejně jako René „cajunb“ Borg zažili i vyřazovací fáze Majoru, zatímco Jakob „JUGi“ Hansen je vnímán jako velká naděje dánského CS:GO pro budoucnost. Pro mě však budou velikým kandidátem i Kinguin. Polská sestava se na domácí scéně prezentuje jako jasná dvojka hned za AGO Esports, kteří v uzavřené evropské kvalifikaci překvapivě selhali, když v rozhodujícím duelu Swiss systemu prohráli 0:2 se Sprout.

První skupina je již dohraná. Během čtvrtka se totálně rozplynuly sny týmu LeftOut o Majoru když nejprve těsně prohráli s ENCE a v eliminačním zápase nestačili 1:2 na 3DMAX. Pro druhý francouzský tým ale stejně cesta do playoffs neskončila šťastně. ENCE po prohře v utkání vítězů s OpTic 13:16 sehráli famózní zápas s 3DMAX a poměrem 2:0 (16:12 a 16:12) se přidali k favoritu Minoru do semifinále. V pátek pokračuje EU Minor skupinou B, kde čekají NiP nebo Kinguin.

Pátek přinesl několik zajímavých výsledků. Největším překvapením bylo vítězství Sprout v celé skupině, když si nejprve poradili s Kinguin 16:9 a poté s NiP 19:16. Právě NiP nakonec doprovodí evropský mix do semifinále, ovšem cestu jednoduchou neměli. Dvakrát se potkali s Red Reserve, úvodní duel vyhráli 16:14, po prohře se Sprout na ně čekalo švédské derby podruhé, tentokrát BO3. Že NiP vyhráli 2:0 může být zavádějící, neboť první mapa skončila 16:14 a druhá 16:12. Velice těsně, avšak přece, se tedy legendy CS:GO podívají do playoffs, které pokračuje již zítra semifinálovými duely!

Nejprve se ENCE postavili proti Sprout a nedali svému soupeři šanci. Dvakrát shodně 16:7 a finský tým se tak výrazně přiblížil snu o Majoru. Poté šli do boje vítěz první skupiny OpTic proti NiP. Zápas však byl jednostranně v režii dánského celku a i přes škobrtnutí na druhé mapě si pojistili postup do upper bracket finále. Den ukončili NiP proti Sprout, odveta za porážku ve skupině Švédům vyšla na výbornou, když po dominantní výhře na Nuke si týmy vyměnily těsně mapy po jedné a za stavu 2:1 tak byli Sprout vyřazeni.

v semifinále přešli přes NiP a proti ENCE otočili nepříznivý průběh po prohrané první mapě. Jako první si tak z Evropy zajistili postup na Major! V posledním dni se také rozhodovalo, kdo doplní OpTic v Londýně a BO3 série mezi ENCE a NiP slibovala zprvu vyrovnanější zápas, než doopravdy byl. NiP nejprve skvělou CT side otočili špatně se vyvíjející Overpass a stavem 16:2 následně rozložili ENCE na Infernu. Touto výhrou se tak poprvé od ESL One Cologne 2016 kvalifikovali na Major! V samotném grandfinále poté NiP potvrdili formu, když vrátili OpTic porážku ze semifinále a po hladkém vítězství 2:0 (16:8, 16:7) zvítězili na EU Minoru, čímž zakončili celý cyklus 4 turnajů.

Sledujte Evropský Minor živě!

Asijský Minor (16.-20.7.) – potvrdí Renegades a TyLoo pozici favoritů?

Složení turnaje: 2 pozvané týmy + 2 týmy z jihovýchodní Asie + 1 tým z Číny + 1 tým z východní Asie + 1 tým ze Středního východu + 1 tým z Oceánie
Týmy: Renegades, TyLoo (invited), 5POWER, B.O.O.T-dS (SEA), VG.Flash (CN), SCARZ Absolute (EA), Uniquestars (ME), Tainted Minds (OCE)

Renegades a TyLoo na sebe dříve jak v případných playoffs nenarazí. O své místo na Majoru by je měli ohrožovat především čínští VG.Flash, které vede hvězda YuanZhang „AttackeR“ Sheng. Velikým faktorem ale budou úvodní BO1 duely, kde se mohou projevit neznalosti oponentů. V takových soubojích mají neznámé týmy výhodu a například takoví 5POWER, kteří v kvalifikaci svého regionu dokázali v playoffs porazit 2:0 B.O.O.T-dS, jenž se nedávno ukázali na ESL One v Kolíně nad Rýnem a drželi krok se světovými celky, by měli budit alespoň minimální respekt.

Na poslední chvíli z Minoru odstoupil tým Signature kvůli problémům s vízy, stejně jako Nemiga v regionu CIS. Asijský Minor se i přesto odehraje v 8 týmech. Třetí a čtvrtý tým z kvalifikace, z níž postoupili Signature původně, si spolu zahráli tzv. Last Chance Qualiifer, ve kterém B.O.O.T-dS přejeli Devious 2:0 (16:7 a 16:1) a tak singapurská jednička nebude v Londýně chybět. Zároveň čínští 5POWER budou hrát se 3 náhradníky oproti standardní sestavě! Ještě před zítřejším startem tak tedy věci v Asii vypadají prapodivně. B.O.O.T-dS také nebudou v plné sestavě. Kvůli kvalifikaci na poslední chvíli musí Minor oželet kazašský reprezentant Alikhan „w1nt3r“ Kopzhanov, jehož nahradí Leslie „Bobosaur“ Soen. Singapurci mají totiž tu výhodu, že do Spojeného království nepotřebují vízum. Největší ránou pro VG.Flash je také ztráta jejich hvězdného YuanZhanga „AttackeR“ Shenga, který si smolně před turnajem při baseballu poranil nohu a nemůže odcestovat. Jeho v týmu zastoupí Zhenghui ‚z8z‘ Liu z čínských Wings.

První den skupin přinesl obrovské překvapení v podobě SCARZ Absolute! Ti nejprve porazili oslabené VG.Flash 16:11, ovšem poté si ve Winners‘ match vyšlápli i na Renegades, které zdolali 16:14 a vyhráli tak skupinu. Odpadlíci ale nenechali nic náhodě a v decideru skupiny A přejeli singapurské B.O.O.T-dS 2:0 (16:5 a 16:6) a připojili se k japonskému překvapení do semifinále Minoru. O dalších 2 týmech se rozhoduje dnes v úterý – první zápas za sebou již mají TyLoo, jenž po rozpačitém startu dokázali otočit zápas proti 5POWER a čekají na svého soupeře do utkání vítězů.

Ve skupině B k žádnému překvapení nedošlo. TyLoo si po dvou jistých výhrách bez ztráty mapy došli pro semifinále, ve kterém však vyzvou Renegades! Tainted Minds však udělali Austrálii též radost, když se po výprasku od TyLoo 2:16 dokázali oklepat a v odvetě proti Uniquestars z úvodního duelu uspěli i napodruhé. Kromě vítězství japonských SCARZ Absolute se tedy na velké překvapení čeká, možná v plné sestavě by v semifinále měli být VG.Flash, ale s absencí YuanZhanga „AttackeR“ Shenga se s nimi moc nepočítalo. Zítřejší semifinálové startují už v 9.00 a ten první bude hned ten peprnější – TyLoo vs Renegades!

Středa nabídla „pouze“ dva zápasy, ovšem hned první byl předčasným finále. TyLoo vyzvali v BO3 sérii Renegades a očekávané vyrovnané bitvy se nám vskutku dostalo. Vše pro Renegades začalo skvěle – polovina 11:4 za T side na mapě Train. Ovšem poté obrovský propadák v defenzivě a obrat na 16:14 z pohledu čínských hráčů. Australané se však nevzdali, na Infernu vyhráli v prodloužení a získali tak možnost hrát o finále upper bracketu na decideru. Ten ovšem znovu patřil TyLoo, opět perfektní T side, tentokrát na Cache a stav 16:10. Druhý australský tým si už s asijským oponentem dokázal poradit. Tainted Minds pokračují ve skvělých výkonech, proti japonským SCARZ Absolute vyhráli nejprve 16:4 na Nuke a následovně 16:13 na Cache. Zítra v boji o přežití na turnaji v 9.00 nastoupí Renegades a japonští SCARZ Absolute. V 12.15 se pak rozhodne o 5. z 8 týmů, které doplní hvězdné sestavy na Majoru, v BO3 sérii budou bojovat TyLoo a Tainted Minds, kteří se na turnaji potkají už podruhé.

Poslední den patřil jednoznačně favoritům. Renegades nejprve v australském derby přejeli 2:0 (16:9 a 16:3) Tainted Minds a přidali se k TyLoo v cestě na Major. Nebylo to ale ani zdaleka všechno. Odpadlíci si poté smlsli i právě na čínské jedničce stejným poměrem jako v minulém zápase (na mapy 16:8 a 16:12) a k postupu na Major přidali i krásných 30 tisíc amerických dolarů za první místo.

CIS Minor (10.-13.7.) – pouze 7 týmů!

Jak byla na začátku článku řeč o složitosti s vízy do Velké Británie, je to právě v regionu CIS, kde na to jeden z celků doplatil. Běloruští Nemiga ani nadvakrát neuspěli se svými žádostmi a přístup do Spojeného království jim byl odepřen. Nic nezměnily ani pokusy samotného FACEITu, kteří řešili tuto nepříjemnost s patřičnými britskými úřady. Je to smutné, že i v dnešní době jsou stále podobné potíže, ovšem život je krutý. Pro CIS Minor se tedy místo 8 týmů předvádí v tuto chvíli pouhých 7.

Složení turnaje: 7 týmů z oběhu kvalifikací
Týmy: AVANGAR, HellRaisers, Monolith, PLINK, Spirit, forZe, pro100

Neúčast Nemigy má dopad na první skupinu, kde zůstali pouze HellRaisers, pro100 a PLINK. Došlo i k úpravě systému pro tuto skupinu, kdy HR jakožto nejlepší tým již čekali s jednou výhrou na vítěze úvodního zápasu mezi pro100 a PLINK. V BO1 zápase se tedy v boji o semifinále poprali s PLINK, a to úspěšně (16:11). PLINK ještě včera sehráli rozhodující BO3 partii a odvetu s pro100, kde znovu selhali a po prohře 1:2 se s Minorem loučí.

Skupina B je na programu právě dnes, 11.7. Spirit už si své prvenství ve skupině pojistili po výhrách 16:2 nad Monolith a 16:11 nad forZe. V současné chvíli se hraje eliminační duel mezi AVANGAR (kteří posledně byli 4 kola od Majoru!) a Monolith. Vítěz se poté potká s forZe o poslední místo v semifinále.

Favoritem Minoru jsou jednoznačně HellRaisers, kteří posledně neuspěli v Evropě, avšak kvůli národnostem hráčů i sídlu organizace byli nakonec přeřazeni do CIS. Dá se očekávat, že se s nimi do Londýna v září vrátí vítěz druhé skupiny, Spirit, jenž například bojují o playoffs v ESEA MDL Season 28 mezi týmy jako Virtus.pro, ALTERNATE aTTaX nebo Kinguin.

V playoffs se nakonec předvedou dnes od 10.15 Spirit proti pro100. Od 13.30 poté HellRaisers svedou bitvu s AVANGAR, jenž včera museli otáčet v decideru skupiny B proti forZe z 0:1.

První postupující je znám! Favorit nezklamal a HellRaisers postupují na Major! Za celý CIS Minor neztratili jedinou mapu a na Major se tak vrátí poprvé od ELEAGUE Major Atlanta 2017. Zítra večer se CIS Minor dohrává, na programu budou od 10.15 Spirit vs AVANGAR, vítěz poté vyzve pro100 od 13.30 o druhý a poslední slot pro region CIS na Major turnaji! V předvečer pak ještě HellRaisers budou obhajovat své prvenství ve finále o 30.000 amerických dolarů.

Predikce se vyplnily! Spirit svoji cestu za postupem na Major neměli jednoduchou, ale zvládli ji. V semifinále sice nejprve podlehli pro100 0:2. V eliminačním zápase se ale udrželi naživu po výhře 2:1 nad AVANGAR a v odpoledním decideru v odvetě proti pro100 již nezaváhali a po vítězných mapách 16:3 a 16:6 doplní HellRaisers coby druhý kvalifikant z týmu CIS v Londýně na FACEIT Majoru! V právě hraném grandfinále ještě bojují proti sobě 2 nejlepší týmy o větší podíl z $50.000 prizepoolu.

Americký minor (7.-11.7. 2018) – compLexity jsou zpět!

Složení turnaje: 6 týmů z NA + 2 týmy z SA
Týmy: Dignitas, NRG, Rogue, Swole Patrol, compLexity, eUnited (NA), Não Tem Como, FURIA (SA)

Ve skupině A se setkali NRG, eUnited, Não Tem Como a Swole Patrol. Mezi očekávané postupující patřili především NRG, kteří svoji roli potvrdili dvěmi výhrami 16:10 a 16:9. O překvapení ve skupině se postarali ale eUnited. I přes prohru v úvodním duelu se prokousali lower bracketem a nakonec doprovodili NRG do playoffs. Pro brazilskou sestavu je to tak hořký konec, jen pár kroků od největšího turnaje světa, ale jediným brazilským reprezentantem budou MIBR.

Ve druhé skupině vyložený favorit nebyl, ale iniciativu okamžitě převzal jeden z těch zkušenějších celků, Rogue. Sestava kolem Spencera „Hiko“ Martina vyhrála skupinu po vítězstvích 16:10 a 16:13 nad Dignitas, respektive compLexity a zajistili si tak postup do playoffs. Tam je nakonec doprovodili právě compLexity, kteří v decideru nejprve museli vyhrát proti Dignitas v prodloužení, ale druhou mapu BO3 série vyhráli hravě 16:1.

Právě probíhající a dnes večer končící playoffs také nezůstaly bez překvapení. Největší favorit na prvenství, nebo minimálně postup, a nejvýše postavený celek ve světovém žebříčku se po dvou shodných prohrách 1:2 rozloučil se snem o Majoru. Řeč je o NRG. Ti nejprve podlehli compLexity a následně jim porážku ze skupiny oplatili eUnited. Ti v semifinále nestačili na Rogue, kteří se poté výhrou 2:0 proti compLexity stali prvním kvalifikovaným týmem z Ameriky. Dnes večer v 19:15 našeho času se odehraje poslední rozhodující duel mezi compLexity a eUnited, vítěz doplní Rogue na Majoru. Od 22:30 se pak odehraje grandfinále, které na postupujících už nic nezmění, ovšem vítěz si přijde na 30.000 amerických dolarů, zatímco poražený semifinalista na „pouhých“ 15.000. Pro třetí tým pak ještě zbývá 5.000 amerických dolarů, jakožto drobná cena útěchy.

Ve finále to nakonec nebyla tak dlouhá bitva. Po vítězství 2:0 se z většího podílu peněz mohou radovat compLexity. Ti nejprve uspěli v důležitém souboji o postup proti eUnited (16:7 a 16:10) a ve skvělé formě pokračovali i ve večerním zápase proti Rogue. Na Mirage je roznesli 16:3 a byť první kvalifikovaný tým z NA na Dust2 vzdoroval, tak Rogue přesto soupeři podlehli 14:16. Na Major však postupují oba dva a bezpochyb se jedná o největší úspěch pro obě dvě sestavy novodobé historie (compLexity se sice účastnili Majorů DreamHack Winter 2013 a EMS One Katowice 2014, ale upřímně tehdy byla menší konkurence jak v NA, tak po celém světě, a za coL. hrály trochu jiné hvězdy)!

Z Ameriky cestují na Major compLexity a Rogue!