PredY kvalifikaci na IEM V zvládl

Ve čtvrtečních večerních hodinách čekalo našeho posledního zástupce Tomáše Pospíšila v bojích o místo na akci ESL Intel Extreme Masters V kvalifikační utkání. Jemu se do cesty postavil italský hráč LoZ. Přestože byl český reprezentant horkým favoritem na postup, v poslední době jakoby se vytratil ten správný elán v jeho hře a stále hledal optimální formu. Jenže takový turnaj, jaký pořádá německá organizace ESL, nenechá nikoho chladným a každý se vybičuje k co nejlepšímu výkonu. Nejenže je pro ty nejlepší připraveno 21 600 €, ale už díky výsledkům v základních skupinách si můžou hráči vydělat. Za výhru se jim na konto připíše 50 € a za postup na závěrečné kontinentální LAN finále pak rovnou 150 €.

Do hlavní části turnaje se již dostal český zástupce ve hře QuakeLive Kryštof Černý, který do něj postoupil díky kontumaci. Na Intel Extreme Masters mohl nakouknout i Vojtěch Veselý, ale nakonec byl po sporu s organizátory turnaje vyřazen. A tak jediné české želízko ve Starcraft ohni byl Tomáš Pospíšil.


Siege tanky byly důležitou součástí PredYho obrany

1. mapa – Metalopolis

Vstup našemu hráči do kvalifikačních bojů o místo v základních skupinách ESL Intel Extreme Masters vyšel na výbornou. Na mapě Metalopolis byli oba hráči odsouzeni k nejbližším vzdušným pozicím. Proto nebylo žádným překvapením, že oba soupeři brzy stavěli starport. Rychlejší byl však Ital LoZ a hned toho začal využívat. Banshee se společně s vikingem snažila udělat nějakou neplechu u PredYho, ale marně. Ital dokonce zásluhou mariňáků o svou banshee přišel a svůj útok odložil. Nakonec ale na něj již nedošlo. Tomáš Pospíšil vyslal vpřed svou armádu podporovanou tanky a medivacem a vše klaplo tak, jak mělo. Italský zástupce si s odstřelováním těžké techniky nedokázal poradit a nakonec svůj boj musel vzdát. „V první hře jsem si chtěl soupeře hlavně oťukat, což se mi ale moc nepovedlo, protože jsem vyhrál velmi rychle,“ okomentoval duel vítěz prvního souboje.

2.mapa – Lost Temple

Druhá mapa Lost Temple nabídla o poznání zajímavější bitvu. Opět oba soupeře dělila pouze propast a tak se znovu dalo očekávat spoustu leteckých jednotek. V úvodu převzal agresivitu hlavně italský hráč, který vytrvale odstřeloval soupeřovi těžící SCV za pomoci medivaců a později i neviditelné banshee. Český reprezentant se ale nenechal zahanbit. Do medivaců naložil svoje tanky, obletěl celou mapu a z výběžku nad druhou expanzí odstřeloval soupeře. LoZ se dle předpokladů ubránil a zavelel k mohutnému protiútoku. Nakonec ale musel část svých mariňáků stáhnout, jelikož Tomáš Pospíšil stále nenechal soupeřovi těžaře v klidu. O něco málo oslabená Italova armáda tak v PredYho bázi ničila, co se dalo. „Tady jsem měl hodně namále, když mi prorazil natural expu. Skoro jsem psal „good game“, ale řekl jsem si, že to zkusím nějak zažehnat a povedlo se,“ popisuje své horké chvilky zástupce týmu eSuba. A opravdu se povedlo.

Tento okamžik jakoby našeho reprezentanta nabudil. Úspěšné výsadky do soupeřovy základny způsobovaly drobné ztráty, zejména tech laby musel Ital mnohokrát dostavovat, jelikož se staly největším terčem.

K důležité bitvě se pak schylovalo u Xel’Mag Tower blíže k bázi patřící českému stratégovi. LoZ ale neudržel nervy na uzdě a nepochopitelně se vrhl dopředu. Zakotvené Pospíšilovy tanky pak střílely do davu marouderů a mariňáků a způsobily značné ztráty. PredY po tomto velkolepém vítězství shromáždil svou armádu před italskou bází, kde se soupeřovou armádou doslova zametl a došel si pro druhé vítězství.

3. mapa – Xel’Naga Caverns

Tři mečboly umožňovaly českému zástupci více experimentovat. Nakonec se ale držel klasického scénáře a žádný pokus z jeho strany o rychlé ukončení partie nenásledoval. Za to LoZ vsadil na velice rychlou druhou expanzi a doufal, že ekonomická výhoda mu pomůže zvítězit na třetí mapě. Po úvodních drobných bitvách se rozhodl Ital hru ukončit. Svůj útok si lépe načasovat nemohl. Už, už se blížil PredY k druhé bázi, aby ji zničil, vtrhl do jeho základny soupeř. Hráč eSuby musel poslat do bitvy i SCV. Se svou armádou se pak včas vrátil a nepřítele zničil. Ale ztráty byly velké. Nejenže přišel o řadu těžařů, ale padly i nějaké budovy.

Xel’Naga Caverns je velice zajímavá mapa a v jejím středu je obrovská propast kamsi do neznáma. Na obou stranách této zajímavosti se shromažďovali oba hráči. Nikoliv však aby obdivovaly krásy planety. Celé to trošku připomínalo westernový duel, kde jeden čeká na druhého. Mezitím se armády obou hráčů rozšiřovaly a rozšiřovaly. PredY však nechtěl už příliš dlouho čekat, oběhl svého soupeře a přepadl ho z boku nepřipraveného. „Třetí hra byla docela těsná, ale nakonec se prokázalo, že ze Starcraft 1 vím, jak hrát pozdní hru TvT a tak se mi jednoduchým krokem podařilo zničit celou jeho armádu,“ komentuje třetí výhru v zápase Tomáš Pospíšil.

PredY – LoZ 3:0
1:0 Metalopolis
2:0 Lost Temple
3:0 Xel’Naga Caverns