PredY na úvod podlehl Sockemu

Po úspěchu v kvalifikaci čekal včera večer našeho jediného Starcraft 2 reprezentanta v Intel Extreme Masters V European Championship Tomáše „PredYho“ Pospíšila úvodní duel základní skupiny proti favorizovanému Giacomu „Socke“ Thüsovi. Díky Hitpoint TV jste mohli tento kvalitní souboj českých Terranů proti Němcem vedených Protossů sledovat v přímém přenosu.

Tomáš „PredY“ Pospíšil: „V obou hrách hrál Socke velmi dobře, s čím jsme samozřejmě počítal, ale nevěděl jsem do čeho jdu, protože jsme neměl k dispozici žádného tréninkového partnera na jeho úrovni. Hrál solidně a bylo vidět, že ví, co dělá. Kontroloval velmi dobře mapu a já neharassil dostatečně na to, abych ho vyvedl z míry. V obou hrách mě zničily void raye s upgrady. V první hře jsem o nich ani nevěděl, takže to měl snažší. Nehrál jsem úplně podle plánu, ale i tak jsem předvedl to nejlepší, co umím.


Void raye byly pro PredYho na obou mapách smrtící

1. mapa – Metalopolis

Tomáš Pospíšil před začátkem tohoto prestižního zápasu sliboval, že zkusí na německého favorita vyrukovat zejména s mechanickými jednotkami. A svůj slib dodržel. Oba hráči se objevili na nejvzdálenějších pozicích, což nahrávalo dlouhým bitvám. Oba hráči zvolili rychlé expanze hned zezačátku, čímž se utvrdila teorie o delší hře. Tradiční šarvátky však k vidění stále nebyly a nakonec jsme se dočkali u obou hráčů výstavby dalších základen. Socke chtěl získat ekonomickou výhodu a zaútočil na jednu z nich svou armádu podporovanou silnými collosy. Avšak skvěle připravé tanky německého hráče vyhnaly. PredY pokračoval v rozšiřování své armády a spoléhal zejména na tanky a helliony. Giacomo Thüs však na to nasadil smrtící taktiku. Začal ve velkém množství vyrábět letecké jednotky, na které byl malý počet vikingů malý. A pak zasadil finální úder.

Odlákal velkou část Pospíšilovy armády na jednu z jeho expanzí, kterou náš hráč úspěšně ubránil. Jenže v tu chvíli atakovaly collosové hlavní základnu PredYho a udělali tam velkou neplechu. Český Terran se ubránil a vycítil možnost pro protiútok. Jenže jeho tanky vběhly do pasti. Carriery doplněné o void raye s kompletní armádou Tomáše Pospíšila zametli a ten byl nucen tuto bitvu vzdát.

PredY pozdě skautoval void raye a proto měl málo vikingů. Socke tak ovládnul vzduch a PredY pak už nestíhal odolat armádě Sockeho, do které přidal ještě několik carrierů,“ hledá největší chyby ve hře PredYho Starcraft 2 expert Josef Král.

2. mapa – Shakuras Plateau

I na druhé mapě se oba hráči přiklonili k rychlým expanzím, a proto jsme se dlouho prvního většího konfliktu nedočkali. Tentokrát ale PredY nenechal svého soka v klidu expandovat. Naložil helliony do medivacu a provedl výsadek. Němec přišel o obrovské množství těžících probů a tak ztracené helliony, se kterými si poradili void raye, byly skvělá investice. Socke se nenechal zahanbit a pomocí proxy pylonu také zaútočil na soupeřovu bázy. Ale nebyl tak úspěšný jako PredY. Českému hráči stejně jako v první hře dělaly obrovské problémy void raye, na které neměl dostatečnou obranu. A jeho útoky na soupeřovu bázi tak většinou selhaly, protože neměl adekvátní obranu na tyto vzdušné jednotky.

A tak z ničeho nic přišel rychlý konec. Giacomo Thüs doplnil leteckou podporu o high templáře a archony. Armáda, která převážně obsahovala tanky, byla rychle rozmetena. Český stratég chvíli na to přišel o všechny expanze a byl bez přísunu surovin. V tuto chvíli si Tomáš Pospíšil uvědomil, že již nemá žádnou šanci a nezbylo mu nic jiného než pogratulovat svému soupeři k zisku první výhry ve skupině a 50 dolarům.

Na druhé mapě si sice dal pozor a od začátku měl army koncipovanou velice dobře, ale na úžasnou makro hru Sockeho to nestačilo. Když Terran nechá takhle rozvinout soupeře, Protoss je pak v pozdější fázi hry silnější,“ hodnotí hru Josef Král.