Preview čtvrtfinále CS:GO turnaje IEM Katowice 2018

Dnes se otevírají brány legendární Spodek Areny! 6 týmů si zajistilo postup před diváky, 4 z nich se představí již dnes. Pojďme si podrobně probrat oba čtvrtfinálové duely.

Cloud9 vs FaZe Clan

Jiří „Bananides“ Johanides

Světová jednička proti obhájci Major trofeje. Zní to jako předčasné finále, avšak nenechme se mýlit. Američtí hráči od finále domácího turnaje šli s formou hodně dolů. Zde v Polsku patřili mezi favoriti své skupiny, nakonec si své místo zajistili ve velice vyrovnaném duelu s SK Gaming, kteří taktéž zrovna nezáří. Poprvé budou hrát před polským davem, navíc půjdou proti evropským miláčkům Olofu „olofmeister“ Kajbjerovi a Nikolovi „NiKo“ Kovaćovi.

Soupeřem jim bude nejlepší evropský tým současnosti, finalista minulého ročníku IEM Katowice, kdy v grandfinále podlehli dánským Astralis 1:3. Ti bojovali ve skupině o přímý postup do semifinále, ale nečekaně selhali proti Fnatic 0:2. Cesta za dalším velkým pohárem tak pro ně bude obsahovat plnou playoff zkušenost.

Byť by se mohlo zdát, že Cloud9 by měli být vyrovnaným soupeřem pro FaZe, statistiky hovoří opak. Na offline eventech dokázali Cloud9 v současné sestavě vyhrát proti FaZe jen 2 mapy – ve finále Majoru turnaje v Bostonu, jinak dostávali přehráváno, často doslova a do písmene. Jejich poslední měření sil dopadlo katastrofálně pro tým modrého mráčku, kdy se loučili poraženi po 2 mapách, na jedné dokonce uhráli pouze jedno kolo. A tak moje predikce jdou směrem ke světové jedničce a reprezentantu evropského regionu. Nevěřím tomu, že bez amerického davu dokáží Cloud9 vyprodukovat takovou dávku sebezapření a úroveň hry, aby tuto sérii ustáli.

Tip na vítěze – FaZe Clan 2:0 Cloud9

Peter „uno“ Lipowski

První semifinále C9 vs FaZe vidím na 2:0 pro FaZe. Ti sice prohráli celkem jasně proti Fnatic, ale pro mě to nemění situaci, stále by tohle měl být jejich turnaj. Cloud9 proti nim vyhráli jen na Majoru a ostatní byly ez pz pro FaZe a myslím, že to tentokrát dopadne stejně.

Tip na vítěze – FaZe Clan 2:0 Cloud9

Team Liquid vs Ninjas in Pyjamas

Jiří „Bananides“ Johanides

Jeden tým byl považován za žhavého kandidáta na potrápení favoritů skupiny, druhý zažívá už asi čtvrté znovuzrození díky změně sestavy. Jistě vám došlo, že první tým jsou Team Liquid, tím druhým pak logicky NiP. Americký tým #2 splnil očekávání a postoupil z poměrně nabité skupiny. Navíc nebyl daleko od přímého postupu do semifinále, v duelu s Astralis ale neudrželi vedení po první mapě a po 2 jednoznačných prohrách na ně tedy zbylo „jen“ čtvrtfinále. I to ale tým s modrým koníkem ve svém logu bere jako úspěch, navíc těm nejsilnějším se vyhnou až do případného finále.

NiP zažívají naprosto dokonalou offline premiéru s Dennisem „dennis“ Edmanem. I přesto, že jim moc lidí nevěřilo, dokázali postoupit, když museli vyřadit G2 Esports i North v jeden den. Prokousali se tak na poslední chvíli do playoffs a mohou znovu usilovat o zisk jedné z nejprestižnějších trofejí CS:GO světa. Nelze pochybovat o tom, že s absencí Virtus.pro budou mít právě tyto legendární celky veliké fanouškovské zastoupení v sále, což by mohl být pomyslný jazýček na váze celé série.

Tohle čtvrtfinále by mělo být o poznání vyrovnanější a více než reálné jsou 3 mapy, když oba týmy víceméně sdílí svůj map pool. Revoluční týmová strategie Teamu Liquid prozatím vycházela poměrně skvěle, avšak Astralis ve finálovém duelu skupiny A ukázali cestu, jak zástupce NA regionu přehrát. Na druhou stranu, NiP nemají s Liquid zrovna nejlepší bilanci. Potkali se sice „jen“ na obou cs_summit turnajích, které nejsou zrovna nejkompetetivnější, avšak v BO3 sériích prohráli dvakrát 1:2. Přesto všechno se přikláním ke švédskému gigantu, neboť si i přeji vidět semifinálový duel mezi NiP a Fnatic.

Tip na vítěze – Ninjas in Pyjamas 2:1 Team Liquid

Peter „uno“ Lipowski

NiP vs Liquid vidím potenciálně jako zápas, který může překvapit těsnou výhrou pro NiP. Ti jsou s dennisem teprve krátko, ale je vidět malá změna, co se herního stylu týče. Pokud budou všichni trefovat, může to být minimálně parádní zápas. Liquid jsou superfavorité zápasu vzhledem k dopadu NAF-FLYe na jejich hru jsou hodně najetí, ale já zůstávám u 2:1 pro NiP.

Tip na vítěze – Ninjas in Pyjamas 2:1 Team Liquid