Preview semifinále CS:GO turnaje IEM Katowice 2018

Včera jsme mohli být svědky 2 rozdílných her. Famózní čtvrtfinálový duel proběhl mezi FaZe Clan a Cloud9.

Americký celek za stavu 0:1 na mapě Cache ztrácel 5:12, ale mapu díky vyhranému ecu v 18. kole dokázal otočit a poslat sérii na Inferno. Tam měli několik match pointů, v prvním prodloužení díky 3 fantastickým clutchům vedli 18:15, ale i oni dokázali vedení zahodit. Z vítězství se tak nakonec radovalo evropské uskupení s Ladislavem „GuardiaN“ Kovácsem, který úřadoval s AWP.

Druhá série možná neměla k vyrovnanosti daleko podle skóre, ale realita byla jiná. Každý poločas byl více či méně v režii jednoho z celků, ať už Team Liquid, nebo NiP, druhý čtvrtfinálový duel nakonec také nabídl 3 mapy, avšak deciderové Inferno v tomto případě zástupci NA regionu vyšlo lépe, když jej pro sebe získali 16:9.

FaZe Clan vs Astralis

Jiří „Bananides“ Johanides

Máme tu odvetu za minulé grandfinále. Po skupinách jsem upřímně přemýšlel, zda FaZe nepustili zápas s Fnatic úmyslně, aby se vyhnuli těžkým BO5 sériím proti týmům jako SK Gaming, Cloud9 nebo právě Astralis. Přeci jen Dánové mají velice silný map pool a v BO3 duelu mají FaZe větší šanci dle mého názoru.

Astralis však měli den volna navíc, kdy mohli sledovat svého oponenta na mapách, kde si věří. Rozhodně by tohle neměl být jednostranný zápas a můžeme se těšit na „další“ předčasné finále. Včera FaZe měli postup téměř jistý, ale vlastními chybami málem dovolili Cloud9 obrat. Proti dánským hvězdám s Nicolaiem „device“ Reedtzem zpět ve formě si podobné chyby dovolit nemohou, jinak je to bude stát mnoho.

FaZe se musí zotavit po velice náročném třímapovém maratonu a jednom z nejlepších prodloužení, co kdy CS:GO svět viděl. Všechna očekávání jsou na nich, neboť jako světová jednička tu musí potvrdit své právoplatné umístění na vrcholu žebříčku. Obecně vzato tohle bude hlavně o sebevědomí a mentálním klidu. Pokud se evropským hvězdám nebude dařit podle jejich plánů, mohli by je Astralis klidně přehrát. I tak si ale myslím, že FaZe znovu vyjdou z duelu vítězně, ale zapotí se ještě více než včera.

Tip na vítěze – FaZe 2:1 Astralis

Peter „uno“ Lipowski

I když FaZe nevypadají úplně v top formě, tak si myslím, že si s Astralis poradí. Dánové jsou s Emilem „Magisk“ Reifem teprve krátkou dobu a byť hrají velice dobře, jejich čas na vítězství nějakého většího turnaje teprve přijde, v Katovicích se ještě nedočkají.

Tip na vítěze – FaZe 2:1 Astralis

Fnatic vs Team Liquid

Jiří „Bananides“ Johanides

Tyto 2 organizace se naposledy v semifinále velikého turnaje utkaly v roce 2016, kdy v Kolíně nad Rýnem Fnatic podlehli Liquidu v semifinále Majoru, avšak sestavy tehdy vypadaly naprosto rozdílně, takže to nelze brát úplně v potaz. I tak ale je potřeba zmínit, že Liquid jsou jakými kryptonitem pro Fnatic, neboť duely mezi těmito týmy často končí v prodloužení a na všech možných mapách, kdy se hráči předvádí kdo dokáže zahrát lepší outplay.

Fnatic prošli skupinvou fází nečekaně bez prohry, poradili si s G2 Esports i FaZe Clanem a teď je čeká další náročná série. Bude to znovu a opět hvězdný Freddy „KRIMZ“ Johansson, který bude ústřední postavou pro švédský tým. Pamatujme na to, že Fnatic se stali šampiony v polském městě gamingu již dvakrát, a to v letech 2015 a 2016.

Team Liquid stále čekají na vítězství velkého turnaje. Pokud nebudeme počítat cs_summit2, často končili v semifinále či samotném grandfinále jen krůček od úspěchu. Pokud na něj chtějí pomýšlet tady v Katovicích, pak to bude Keith „NAF“ Markovic, kdo je dostane zase o krok blíže, neboť on tu zažívá turnaj snů a je jednoznačně nejlepším hráčem svého týmu. Bude to jedna velká individuální přehlídka, ale z té by měli podle papírových předpokladů vyjít lépe hráči reprezentující Švédsko.

Tip na vítěze – Fnatic 2:1 Team Liquid

Peter „uno“ Lipowski

Liquid jsou favorité proti Fnaticu. Švédové s touto sestavou dali ze sebe maximum už ve skupinách a dostali se do top4, avšak podle mě tu jejich cesta končí. Pokud mají mít nějakou šanci, tak Freddy „KRIMZ“ Johansson se bude muset hodně zaskvět a mít tak minimálně 20 až 30 +KD, i tak by to mělo stačit jen na jednu mapu.

Tip na vítěze – Fnatic 1:2 Team Liquid