Preview skupin CS:GO turnaje na IEM Katowice 2018

Jako každý rok, nejlepší týmy z celého světa na přelomu února a března zavítají k našim severovýchodním sousedům z Polska, aby bojovali o věčnou slávu a možnost pyšnit se titulem mistra světa. Světový šampionát Intel Extreme Masters Katowice 2018 je tady a tentokrát s novým formátem!

Formát

Ještě donedávna jsme mohli na ESL turnajích sledovat takzvaný „Swiss format“. Jeho princip byl jednoduchý. Hrají se BO1, první kolo je nalosováno. Kdo vyhraje, hraje proti tomu, kdo také vyhrál. Poté se utkávají týmy vždy se stejným skóre (2-0, 1-1, 0-2, 2-1, 1-2, 2-2). Jakmile dosáhnete 3 výher, postupujete do playoffs, jakmile 3 mapy prohrajete, turnaj pro vás končí. Stejně tak ale končí i tento formát, alespoň pro světové město gamingu.

Na turnaji s dotací půl milionu amerických dolarů, kde vítěz bere rovnou polovinu, se začíná ve 2 skupinách po osmi týmech. První zápasy jsou BO1, ty rozřadí týmy do „upper bracketu“ (vítězné) a „lower bracketu“ poražené. Od té chvíle začínají souboje BO3. Vítěz upper bracketu a tedy vítěz 2 BO3 sérii za sebou, se kvalifikuje přímo do semifinále. Poražený finalista upper bracketu má pak zajištěné čtvrtfinále. K němu se také přidá vítěz lower bracketu. Celkem tedy do playoff postoupí 6 celků, přičemž 2 budou čekat rovnou v semifinálových duelech na své soupeře.

Spodek Arena – místo, které již několikrát napsalo nesmazatelnou historii esportu

Skupina A

Ve skupině s označením A se nachází 3 pozvané celky – SK Gaming, Cloud9 a Astralis. Dále tu nalezneme vítěze evropské kvalifikace Gambit Esports, zástupce asijského regionu TyLoo a AVANGAR a osmičku týmů završuje severoamerické duo Team Liquid a Renegades.

1. kolo

SK Gaming vs AVANGAR
Renegades vs Astralis
Team Liquid vs Gambit Esports
TyLoo vs Cloud9

Jiří „Bananides“ Johanides

Pro 3 hlavní favority na postup ze skupiny, a tedy pozvané celky SK Gaming, Astralis a Cloud9, bude důležité, dokonce možná až klíčové, vyhrát své úvodní duely a nespadnout tak do lower bracketu. Vzhledem k současné formě se ale nedá přesně odhadnout, kdo by tu měl být tím nejsilnějším, neboť od posledního Major turnaje, kde dominovali hráči modrého mráčku, se odehrálo pár větších turnajů dalších a nikdo nedokázal potvrdit svoji pevnou pozici na předních příčkách světového hodnocení.

Dost žhavým kandidátem na potrápení svých soupeřů bude ale Team Liquid a je více než pravděpodobné, že to budou právě oni, kdo jednomu ze 3 favoritů skupiny zabrání v postupu. Díky formátu BO3 bude hodně záležet na mapách a tady by mohli mít Cloud9 jistou výhodu, neboť oni drží nejdéle sestavu pohromadě oproti Astralis a SK, jenomže z historického úhlu pohledu je jejich úspěšnost v Katovicích absolutně mizerná, když ani jednou nebyli v playoffs.

Můžeme čekat postup SK Gaming z prvního místa, doplněné o Astralis a nejspíše i Cloud9. Velkou šanci ale dávám taktéž Team Liquid a Renegades. „Odpadlíci“ by klidně mohli poslat Astralis v prvním zápase do lower bracketu, Dánové se budou muset mít na pozoru. Nejmenší očekávání v této skupině mám od TyLoo – náhrada za zkušeného Vladyslava „bondik“ Nechyporchuka, a tedy indonéský reprezentant Kevin „xccurate“ Susanto, zažije svůj první světový event a není zcela jasné, zda podá adekvátní výkony. Stejně tak ale musíme připomenout sílu CIS regionu a se vzpomínkou na ELEAGUE Major v Bostonu zmínit AVANGAR. Jejich sestava na nejprestižnějším turnaji světa potrápila nejeden přední celek a pokud jim SK Gaming dají šanci Brazilce překvapit, rozhodně se jí chytí.

Peter „uno“ Lipowski

Skupiny na IEM Katowice jsou neskutečně „najeté“. Ve skupině A za mě uvidíme překvapení od Gambitu nebo Renegades. Gambit hráli 2 turnaje velmi slabě, takže si myslím, že toto je turnaj, kde se vrátí stylově. Renegades s jkaemem ukázali svoji sílu na Major turnaji, takže určitě si mohou připsat skalp nějakých top týmů. SK s přehledem postoupí a k ním se připojí Team Liquid a Gambit/Renegades. Cloud9 vypadnou těsně před playoff. AVANGAR uhrají pár dobrých a těsných map, ale na moc bodů to nebude. Naopak za pár bodů budou rádi TyLoo.

Skupina B

Druhá skupina nabízí čtveřici pozvaných celků. Nachází se zde Ninjas in Pyjamas, Virtus.pro, G2 Esports a FaZe Clan. Ti jsou doprovázeni evropskými Fnatic, North a Heroic a skupinu uzavírají zástupci Oceánie – ORDER.

1. kolo

FaZe Clan vs ORDER
Ninjas in Pyjamas vs North
G2 Esports vs Virtus.pro
Heroic vs Fnatic

Jiří „Bananides“ Johanides

Skupina B nemá jasné 3 favority na postup, o to jasnější je ale favorit na přímý postup do semifinále. Světová jednička FaZe Clan ovšem v poslední době mívá také trochu slabší období a rozhodně vypadají hratelně. Na druhou stranu začínají turnaj proti absolutnímu nováčku světových turnajů. Taktéž spousta změn v sestavách ovlivní jednotlivé výsledky. Dennis „dennis“ Edman v NiP, Markus „Kjaerbye“ Kjaerbye v North, Michal „MICHU“ Müller za Virtus.pro a další.

Největším překvapením by nejspíše byl postup domácího miláčka do playoffs. Virtus.pro se dlouhodobě trápí a byť dokáží vždy na velkých turnajích zabrat, tentokrát se od nich podobný zázrak neočekává. Los úvodního kola k nim navíc nebyl milosrdný a přiřadil jim jednoho z kandidátů na postup – G2. Francouzský tým, který už netrpělivě vyhlíží domácí DreamHack Masters v Marseille, sem přišel potvrdit, že stále mají na to být v TOP 5 na světě. S absencí mousesports si tak mohou opět svoji pozici v žebříčku o něco vylepšit. Fnatic a Katowice jsou asi nejvíce ikonické duo ve světě CS:GO turnajů. Švédská organizace zde slavila titul v letech 2015 a 2016 a jádro těchto sestav je stále připravené porvat se o nejvyšší příčky. Bude zajímavé sledovat sniperský matchup mezi Jesperem „JW“ Wecksellem a Jakobem „JUGi“ Hansenem, který bude velikým faktorem úvodního duelu mezi švédskými legendami a Heroic.

Ze skupiny by měla postupovat trojice G2 Esports, Fnatic a samozřejmě FaZe Clan čistě podle papírových předpokladů. Naopak nepostup se čeká od ORDER, Virtus.pro a NiP. Švédové byť s novou posilou se ještě hledají, Poláci už dlouho nemají formu a nováček na světovém turnaji by neměl uspět. Na druhou stranu připomeňme minulý ročník a skvělou skupinovou fázi pro Heroic, kteří tehdy dokázali svoji skupinu dokonce i vyhrát. Tento scénář se ale opakovat rozhodně nebude a postup do čtvrtfinále je sice nadějný, avšak nikoliv pravděpodobný. Největší neznámou budou hráči North. S novou palebnou silou ve svých řadách budou určitě usilovat o zopakování postupu do playoffs z roku 2017. Pokud se jim podaří v prvním zápase uspět, určitě mají na to potrápit silnější týmy ve skupině.

Peter „uno“ Lipowski

Ve skupině B uvidíme buď návrat anebo totální pád Virtus.pro. Já jim věřím, že postoupí a že se k nim přidají NiP či North a také FaZe. ORDER si jdou hlavně zahrát o zkušenosti, G2 podle mého vyhoří. Heroic by mohli uhrát tak 1 nebo 2 mapy. Fnatic pro jsou velkou neznámou – zatímco na Majoru zahráli krásně, na StarSeries vyhořeli. Pokud se chytí, mají na top4, ale mohou klidně propadnout na plné čáře.