ASUS ARENA: Preview StarCraft II turnaje

StarCraft II turnaj ASUS ARENA doslova buší na dveře! Už jen jeden celý den zbývá do startu očekávaných základních skupin, které nám napoví, jak bude celá událost probíhat. Proto jsme si pro vás připravili preview této první fáze, v níž dojde na první konfrontaci českých a zahraničních hráčů.

AA_banner_SC_600

SKUPINA A

První skupina je složená jako jediná pouze z českých hráčů, jelikož zde měl původně být kanadský Zerg Kane, jenže na poslední chvíli zrušil svou účast a dost zamíchal kartami, protože představoval obrovskou hrozbu pro všechny soutěžící. Kvůli tomu byl los neúprosný a už v základní skupině se utkají dva velcí soupeři, favoriti a kolegové z eSuby – DeViL a Harpner. První jmenovaný je jasným favoritem na postup a neočekává se nic jiného, než první místo. Za to druhé vyslovené jméno by mohlo mít menší problémy, protože v posledních týdnech už zdaleka netrénuje tolik, jako v minulosti a existuje teoretická šance, že by mohlo nemile překvapit. Harpner tedy bude spoléhat především na nahrané zkušenosti a pečlivě připravené taktiky.

DeViLAktuální šampion NSL DeViL. Bude se radovat stejně jako letos v létě?

Ostatně už kolikrát se v minulosti ukázalo, že určitá skupinka TOP hráčů u nás, mezi které zmíněný Protoss patří, nepotřebuje tolik trénovat a slabší protihráče dokáže i tak s rozvahou přehrát, ačkoliv mají nahráno mnohem více. Ohrozit jeho pozici by mohla naopak dvojice Zasz a lumpas. Dá se říct stálice naší scény nemají špatnou formu a na brněnský turnaj se dozajista adekvátně připraví, tudíž by třeba Harpnera mohli zazlobit a vyšachovat ho z postupového místa. Toť ale velkou otázkou. Jediný Terran devz to bude mít obrovsky těžké a pokud se dokáže prosadit, bude se jednat téměř o zázrak, protože konkurence je silná a navíc jsou čeští Terrani pod enormním tlakem ze skličujících výsledků.

 • Česká republika  Ondřej „DeViL“ Balušek
 • Česká republika e1344623091626740 Tomáš „Harpner“ Bruštík
 • Česká republika e1344623091626740 Vojtěch „Zasz“ Polák
 • Česká republika  Lukáš „lumpas“ Pirohanic
 • Česká republika  David „devz“ Křivák

SKUPINA B

V Béčku už se objevuje první velké zahraniční jméno, a to jeden z nejlepších polských Zergů ParanOid. Ten sice nemá vyloženě hmatatelné výsledky, ale v Brně půjde o největšího mazáka a určitě si brousí zuby na první větší titul v jeho kariéře. Dle mnohých je zbytečně přeceňovaný, o čemž by se dalo uvažovat, protože na eventech jako IEM Katowice, DreamHack Bucharest, ESWC nebo WCG  moc neuhrál a spíše se „jen zúčastnil“. Samozřejmě má na své pažbě mnoho skvělých zářezů, ale bude to dostačující?

ParanOid
Polský aspirant na titul ParanOid

Češi budou velmi namotivovaní, aby jej porazili a sám o sobě má jednu z nejtěžších skupin. Pokoušet se mu přijít na kloub bude trio eSubáků meny, Blackbirds a uniQFazer, které doplní Terranský zástupce z w3c Mattzour, o němž se dá v podstatě říct to stejné jako o devzovi výše. Nicméně, pokud vezmeme v potaz, že si ParanOid ohlídá první místo, bude o ty dvě další pořádný boj, respektive protosský boj. Stát se může cokoliv, ale jeden z trojice Protossů půjde z kola ven. Bude to třetí hráč NSL5 meny nebo někdo z GM hráčů Blackbirds či uniQFazer?

 • Polsko  Rafał „ParanOid“ Kontowicz
 • Česká republika e1344623091626740 Josef „meny“ Otta
 • Česká republika e1344623091626740 Matěj „Blackbirds“ Šimáček
 • Slovensko e1344623091626740 Jakub „uniQFazer“ Ziman
 • Česká republika  Martin „Mattzour“ Žďárský

SKUPINA  C

Předposlední skupina se ponese ve znamení Němce AcRa. Tento Protoss je jasným aspirantem na postup z prvního místa. Obecně je znám velmi agresivními taktikami a často jej můžeme vídat na všelijakých online cupech, z nichž však zatím moc úspěchů neposbíral. To však nemůžeme tvrdit o německé soutěži ESL Pro Series, kde porazil například Sockeho a nakonec skončil na celkovém čtvrtém místě. Výsledek vypovídá, že má zřejmě silné PvP, což mu na ASUS ARÉNĚ možná bude hrát do karet.

Acro
AcRo může zužitkovat zkušenosti z EPS

Druhé místo by měl teoreticky dle předpokladů zabrat špičkový tuzemský Zerg Lancel, od nějž se čeká plný počet bodů z duelů s Čechy a uvidíme, jak zahraje s Němcem. Zajímavé bude sledovat bitvu o poslední místo, protože by jej mohl obsadit téměř kdokoliv z níže jmenovaných. Největší šance má i tak Crossguard, kterému se v kvalifikaci poměrně dařilo a zhruba na stejné úrovni je pak Wanty se Stormem.  Terran Wanty bude chtít za každou cenu projít do play-off, tak třeba se mu nakonec povede zlomit prokletí. Rozhodně na to má.

 • Německo e1344623091626740 Andreas „AcRo“ Kirchner
 • Česká republika  Václav „Lancel“ Hejný
 • Česká republika e1344623091626740 Lukáš „Crossguard“ Slabý
 • Česká republika  Alexandr „Wanty“ Ambróz
 • Česká republika  Jan „Storm“ Čermák

SKUPINA  D

A na konec poslední skupina. Déčko bude takovou menší kopií předcházející skupiny C, ačkoliv s tím rozdílem, že jen těžko říct, kdo postoupí z prvního místa. Souboj o něj pravděpodobně svede maďarský Terran Breach a aktuální Mistr ČR Reitor. Breach je totiž velkou neznámou (i když možná ne pro samotného Reitora). Terranský hráč z grandmasteru má s českým prostředím zkušenosti, jelikož se v roce 2011 účastnil LanCraftu, kde se mu dokonce v dobách největší slávy podařilo zdolat PredYho, nicméně skončil nakonec na šestém místě. Výraznější úspěchy za sebou nemá, kromě toho, že je ve své zemi považován za hráče číslo jedna.

Reitor
Přidá Reitor další trofej?

Po dvou letech se toho mohlo hodně změnit, takže bude záležet na tom,  jaký podá výkon. Naopak Reitorovi se daří vskutku skvěle. Zářil na DreamHack kvalifikaci, vyhrál letošní MČR a boduje kde se dá. Nebylo by teda až takovým překvapením, kdyby Maďara udolal. Na to si však budeme muset počkat až na pátek. A stejně jako v C, i v D jsou poslední tři borci, bArtH, SpronG a Petros možnými kandidáty na postup do play-off. Pravdou však zůstává, že papírově by si tohle místo měl ohlídat bArtH, jenže je klidně možné, že v některém důležitém duelu  zaváhá a vše může být jinak. Jak už bylo řečeno, dozvíme se z pár hodin!

 • Maďarsko  Dénes „Breach“ Orosz
 • Česká republika e1344623091626740 Ondřej „Reitor“ Svojše
 • Česká republika e1344623091626740 Štěpán „bArtH“ Paulík
 • Česká republika e1344623091626740 Tomáš „SpronG“ Bohuslav
 • Česká republika  Petr „Petros“ Vítek