RECENZE TUF GAMING notebooku OD ASUS

Notebook ASUS TUF Gaming FX705 je z rodiny herních leč nikoliv extrémních notebooků značky ASUS. Je zacílen na hráče, což je na něm skutečně vidět. Na první pohled celkově lehký design (na herní notebook), nic nevrže, nijak zvláště se neprohýbá ani nic podobného. Co ale člověka jako první tak trochu zarazí je celková absence jakýchkoliv rozšiřujících portů. K dispozici totiž máte pouze dvojici USB 3.1 gen 1 (tedy USB 3.0), jedno USB 2.0, které je pravděpodobně zachováno kvůli zpětné kompatibilitě, jedno HDMI 2.0, 3,5 mm jack a RJ45. To, že na notebooku nenalezneme slot na SD kartu, bych u herního notebooku poměrně chápal, už mi ale není zcela jasné, proč na něm nenalezneme USB-c, protože tento konektor se přece jen pomalu začíná stávat standardem pro připojení audio vstupu či výstupu (můžeme zmínit, že i ASUS vyrábí sluchátka s tímto konektorem), tudíž moc nerozumím tomu, proč daný konektor není podporován. Zároveň mi zcela chybí Displayport, který by se na notebooku mohl nacházet alespoň ve verzi mini. Jako jisté odůvodnění beru to, že pro připojení herního monitoru s frekvencí 144 Hz nalezneme častěji podporu skrze Displayport, u HDMI to ale tak zcela běžné není a je veliká pravděpodobnost, že zrovna váš monitor danou frekvenci skrze HDMI podporovat nebude.

Po povrchovém ohledání je na čase zjistit, co se skrývá pod hezkým pláštěm. Načtení je celkově rychlé, ale více mě zaujalo, že notebook nemá podporu funkce synchronizace podsvícení AURA, kterou by měl být tento notebook obklopen. Až po chvíli zjišťuji, že AUROU disponuje pouze několik málo vybraných typů, proto se před koupí rozhodněte, zda danou funkci požadujete a zkontrolujte si, zda zrovna vámi vybraná verze AUROU disponuje. Společně se zapnutím notebooku dochází ke dvěma věcem. První z nich je již zmíněná výborná rychlost načtení, která je způsobena použitím NVME disku od firmy WDC o velikosti 256 GB. Tento disk pak disponuje rychlostí řádově 1740 MB/s pro čtení a 605 MB/s pro zápis (což dělá 197K IOPS pro čtení a 128K IOPS pro zápis). Druhá věc je ale už nemilá a ihned ji uslyšíte, protože se jedná o hlasitost ventilátorů. Reálně hlasitost ventilátorů dosahuje ve vzdálenosti okolo 50 cm bez zátěže v tichém módu až 20 dB, pokud pustíme hru a přepneme ventilátory, tak můžeme mluvit až o 45 dB, které jsou po jisté době manipulace s notebookem již poměrně nepříjemné. Zároveň ale daná hlasitost ventilátorů plnohodnotně neznamená i jejich účinnost. Bez zátěže totiž procesor topí na 46 stupňů a grafika pak na 48. V zátěži se dané teploty dostaví až k 98 stupňům a na grafice k poměrně akceptovatelným 80.

Tím se dostáváme k otázce, co vlastně tyto hlučné ventilátory chladí? Notebook je osazen procesorem I7 – 8750H taktovaném na 4,1 GHz, verze grafiky, která se uvnitř nachází, je GTX 1060 6GB a dále zde pak je 16 GB RAM. Displej dosahuje rozměrů 17,3 s technologií IPS, díky čemuž má poměrně slušné pozorovací úhly, zato slabší světelnost, což je ale u LED displejů běžné, takže se nejedná o žádné nepříjemné překvapení.

Tím se pomalu dostáváme k hlavní části recenze, ve které se podíváme na to, jak dobře všechny součástky spolupracují a jaký výkon nám tedy reálně dají při hraní. Nejdříve se zaměříme na syntetické benchmarky, v rámci kterých jsme notebook zkoušeli v Cinebenchu a co se týče R20, tak jsme dosáhli průměrného skóre 2180. Poté jsme zkusili R15, kde bylo průměrné skóre 983, a nakonec při použití openGL průměrné skóre dosahovalo 94,23 FPS. Kdybychom chtěli porovnávat „podobné sestavy“, tak např. náš stream PC, který je osazen RX580 v 8GB verzi, dosahuje skóre okolo 154 FPS. A jak se tedy dané výsledky promítnou při hraní? Tentokrát jsme zkoušeli pouze hru Rise of the Tomb Raider a výsledkem bylo v průměru 52,27 FPS na maximální grafické detaily.

Závěrem tedy můžeme říct, že je notebook sice robustní, pevný a designově velice moderní (což potvrzuje také fakt, že je displej posunutý moderním způsobem směrem nahoru a i videokamera na hovory si také zachovala své místo nad displejem), ale místy by bylo vhodné ho ještě vylepšit. Za největší chybu bych asi považoval nabídku konektorů. Některé lze sice nahradit redukcemi, ale výstup na externí monitor s podporou 144 Hz účinně nahradíme jen těžko. Další chybou je ne zrovna tiché a účinné chlazení, protože celkově by hluk nevadil, pokud by ovšem splňoval svůj účel. Je ale samozřejmě možné, že námi testovaný kus již potkal nějakou tu korbu náklaďáku uprostřed písčité pouště, tudíž je možná chlazení zanesené (nebylo zrovna vhodné notebook rozebírat do šroubku). HW výbava pak dosahuje jistých standardů, které už ale za cenu okolo 35 000 Kč očekáváte. Pro dlouhodobé hraní áčkových titulů v režimu vysokého grafického nastavení ale bohužel notebook není uzpůsoben, pokud ho nerozšíříte o externí klávesnici. Co se ale týče e-sportových titulů, tak u nich absenci Displayportu, případně pak jiného připojení monitoru, k 144 Hz jen tak snadno nenahradíte

AUTOR: Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz

KUPUJTE TUF GAMING PC NA CZC.CZ