Reportáž Go4SC2 Cup #178

Vítejte v našem novém zpravodajském projektu, v němž se vám budeme snažit pravidelně podávat reporty z vybraných akcí a turnajů, které se uskutečnily na StarCraft II scéně. K zahájení jsme si vybrali shrnutí Go4SC2 Cupu #178, jež dlouhou dobu probíhá na portále Electronic Sports League.

Dotovaný online turnaj s pořadovým číslem 178 se uskutečnil 4. března a hrálo se v něm o slušných 200 euro, zhruba 5000 Kč. Mezinárodní akce tohoto typu jsou mezi hráči vysoce oblíbené, a proto se není čemu divit, že se jich pravidelně účastní několik stovek. V tomto případě jich bylo přesně 394, mezi nimiž jsme mohli vidět i velkou řadu hvězd. Z Jižní Koreje se do bojů zapojil výherce  Assembly Winter 2012 Jižní Korea TSLPolt, jež však s velkým překvapením prohrál ve třetím kole s Polsko BLAST.Tefelem. Z Teamu SCV Life se dále zapojil i Jižní Korea Hyun. Ten se dostal do osmifinále, kde jej ovšem vyřadil Německo ESC.Jaxx. Dotace a prestiž přilákala i zámořské návštěvníky jako třeba Kanada Attera, který si dokonce vybojoval třetí místo. Z evropské elity nechyběl třeba Ukrajina Strelok, Rumunsko NightEnD, Polsko DieStar nebo Rusko LiveZerg. Ani jednomu se však nepodařilo probojovat až do finále. To si totiž vybojovala neméně známá dvojice v podobě hráčů Polsko Acer.Nerchio a Rakousko ESC.monchi. A my si nyní jejich střet zrekapitulujeme!

Finále
Acer.Nerchio 3:0 ESC.monchi

ESV Cloud Kingdom – Nerchio 1:0 monchi

Zahajovací mapa finálového večera byla středně velká ESV Cloud Kingdom. Oba hráči se na začátek rozhodli pro tradiční opening a žádné velké divočiny. Pochopitelně se snažili navzájem co nejvíce zdržet vybudování expanzí, což se monchimu podařilo Pylon blockem a Nerchiovi zase zablokováním prostoru Evolution Chamberem. Polský hráč pak navázal Roach Warren,  která dobře posloužila k mírnému tlaku na soupeře. Mezitím si zabral třetí bázi a začal stavět Spire. Naopak Rakušan zvolil 5-Gate s Robem. Nicméně na svého protivníka nevytvořil žádný tlak a prakticky zůstal se svými jednotkami v bázi, což byla zásadní chyba. Armádní kompozici chtěl sice rozšířit o Dark Templars, s nimiž se chystal harrasit těžbu, avšak Nerchio už v té době měl velkou řadu Mutalisků a nenechal Protosse chvíli na pokoji. Ten neměl žádný counter, Archony, Stormy, ani Blink Stalkery, takže pro Zerga naprosto ideální a snadná situace. Zlomovým bodem bylo zničení Twillight Council při zkoumání Blinku, načež monchi opustil hru.

monchiho naděje končí, Blink nebude vyzkoumán

ESL Shakuras Plateau – Nerchio 2:0 monchi

Druhá mapa začala naprosto totožně jako ta předchozí. Akorát s tím rozdílem, že tentokrát bral Nerchio druhou expanzi mnohem dříve. Ostatně i to mu zajistilo větší ekonomickou stabilitu a tedy i výhodu po celou hru. Navázal Roach Warren, monchi pak 6-Gatem a následně ještě k tomu dvěmi Stargate. Nicméně polský Zerg vše nascoutoval a bylo mu jasné, co ho čeká. Protoss se nakonec odhodlal jednu ze Stargate zrušit, ale ani to neuniklo oku Overseera. O malou chvíli později měl následovat za doprovodu Void Raye velký tlak na Zerga. Ten se ale vůbec nepovedl, jelikož monchi velmi rychle přišel o téměř všechny Sentry, které v jeho kompozici výrazně chyběly. Nakonec úvodní oťukávačka lépe dopadla pro Nerchia, jež akorát namaxoval armádu. Jeho protivník si zabral třetí bázi a hra se na chvíli uklidnila. Řada s tlakem přišla na zergské hordy a monchi byl téměř do konce hry pod neustálou palbou, s níž nemohl dělat vůbec nic. Upgrady, ekonomická převaha, větší armáda – to vše stálo na straně Nerchia. Kombinací Hydra – Roach pak svého konkurenta převálcoval a urval pro sebe i druhou  mapu.

Nerchio ve skvělé útočné pozici

Tal´Darim Altar – Nerchio 3:0 monchi

Poslední řežba se uskutečnila na starém, známém a především velikém Tal´Darimu. Již klasický opening se tentokrát nekonal. Protoss monchi se totiž rozhodl, že nedovolí Nerchiovi expandovat a na jeho přirozené expanzi vybudoval několik Photon Canonů. To Poláka sice donutilo ke dvěma daleko vzdáleným expanzím, z nichž jednu musel stejně zrušit kvůli dalšímu Canon rushi. Nicméně i to stačilo, aby se dostal do výhody, rychle vybudoval Roach Warren a přešel do tlaku. Nexus přišel pro monchiho příliš pozdě, až v osmé minutě, a bylo víceméně rozhodnuto. Rakušan věděl, že moc dlouho jeho hradba z výrobních budov  nevydrží, a proto vsadil vše na dvě Stargate. Z nich sice vyletělo několik Fénixů, ale proti masám Zerga byly téměř zbytečné. Nerchio urval i třetí mapu a stal se celkovým vítězem v poměru 3:0!

Val byl proražen – smutný konec pro monchiho

Replaye ze zápasu můžete stáhnout zde.
Kompletního pavouka pak zde.