Shrnutí DreamHack Masters Stockholm 2018

Svět Counter-Strike: Global Offensive se ještě jednou bude moci těšit z velké světové akce než přijde druhý Major tohoto roku. Další kapitolou DreamHack Masters budeme pokračovat ve švédském hlavním městě, Stockholmu!

Info o turnaji

Počet týmů: 16
Formát skupin: GSL (BO1 opening, BO3 elimination+decider duely)
Formát playoffs: Single-elimination BO3
Prizepool: $250.000 ($100.000 pro vítěze)
Pozvané týmy: North, fnatic, mousesports, MIBR, NRG, Natus Vincere, NiP, Gambit, FaZe, Astralis
Kvalifikované týmy: Heroic, HellRaisers, OpTic (EU), TyLoo (CN), Grayhound (APAC), Ghost (NA)

Šampioni DreamHack Masters Stockholm 2018, zdroj: DreamHack

Shrnutí finálového dne

V prvním semifinále se setkali domácí NiP proti favoritu Astralis. První mapa byla velice vyrovnaná, ovšem Mirage pro sebe nejmenším možným rozdílem získala světová jednička. Následoval Nuke, kde NiP již neměli sebemenší šanci a Astralis tak po výhře 2:0 postoupili do finále. Tam je doprovodil vítěz série mousesports vs North a ten se rodil velice zajímavě. Explozivní semifinále odstartoval přejezd mousesports, jenž nedovolili soupeři jediné kolo! Podobně jako FaZe ve čtvrtfinále však také nedokázali sérii uzavřít a tak po otočení doplnili Astralis ve finále jejich krajané. Samotné finále opět začalo jednoznačným výsledkem – North přehráli na Dust2 soupeře 16:1. Astralis však s odpovědí dlouho nečekali a získali Train skórem 16:6. Deciderem byla mapa Overpass a vše nasvědčovalo, že Astralis dokončí obrat. První polovinu získali 9:6 za T side, ale skvěle hrající Mathias „MSL“ Lauridsen byl proti a tak se North mohou radovat ze zisku trofeje po výhře 2:1!

HLTV MVP ocenění obdržel Mathias „MSL“ Lauridsen, zdroj: HLTV.org

Skupina A

Do první skupiny byly nalosováni dánští North a Astralis, doplněni o dva kvalifikanty v podobě čínských TyLoo a australských Grayhound. O favoritu skupiny je zde jasno, vždyť Astralis jsou světovou jedničkou. Nelze však zapomínat na fakt, že North v poslední době výrazně zlepšili svoji hru a klidně by mohli své krajany zaskočit. Pokud ze skupiny oba evropští zástupci nepostoupí, bude to pro ně doopravdy zklamání a katastrofa.

Skupina B

Druhá skupina už začíná být mírně zajímavější. Sešli se zde američtí Ghost a NRG, společně s nimi také východoevropští Natus Vincere a domácí naděje NiP. I zde bychom měli o jasném postupujícím představu, měli by to být NaVi, avšak úvodní duely jsou BO1 a mohou být zrádné, kromě toho NRG i Ghost nepřijeli zrovna málo připraveni. Přesto však se čeká postup jak NaVi, tak NiP, už jen kvůli domácímu prostředí.

Skupina C

Další skupina se žhavým kandidátem na postup, tentokrát v podobě FaZe. Otázkou zůstává, v jaké formě se na turnaj dostaví druhý domácí tým fnatic. Velkou hrozbou totiž budou třetí dánští zástupci – OpTic. Rovnoměrně rozložená sestava co do zkušeností i mladé dravosti totiž do Stockholmu přicestovala ukázat, že se proti světové špičce nezastaví. Stejně tak se ale bude chtít ukázat i Adam „friberg“ Friberg v barvách Heroic. Přeci jen je to pro něj také domácí turnaj. Nejspíše postoupí FaZe a OpTic, fnatic často před Majorem forma upadá a až na tom největším turnaji ukáží plný potenciál.

Skupina D

Pokud z poslední skupiny nepostoupí dvojice mousesports a MIBR, budeme se hodně divit. HellRaisers nepřijeli se svým tureckým hráčem Özgürem „woxic“ Ekerem, což je výrazně oslabuje, navíc sestava Gambit již rozhodně kvalitativně neodpovídá té před rokem a byť veteráni z Kazachstánu či Ruska umí překvapit, zde se to od nich opravdu nečeká.

Preview finálového dne

V semifinále tvoří dvojice NiP vs Astralis a poté mousesports vs North. Astralis i přes ne úplně jednoznačné výsledky přetrvávají favoritem, a to na celkové prvenství. Na druhé straně velice těžko určovat, neboť North vypadají velice ve formě, avšak dnes jsme se přesvědčili, že mousesports se nevzdávají. Vyrovnaná série by spíše měla jít ve prospěch North. Hrají sebevědomě, nedělají chyby a naopak jsou schopni trestat ty soupeřovy. Rýsuje se tedy čistě dánské finále a obrovská možnost Astralis oplatit svým krajanům porážku ze skupin.

TIPSPORT

Pokud je vám více než 18 let, můžete si zpříjemnit sledování DreamHack Masters Stockholm 2018 vsazením na svého favorita u ! Pokud nemáte ještě účet, zaregistrujte se ZDE, získáte 150,- bonus a ještě nás podpoříte!

Shnrutí 4. dne

Čtvrtfinále plná zvratů a překvapení? Dalo by se to tak říct. Ninjas in Pyjamas nejprve rozmetali Heroic, když jim za dvě mapy povolili pouhých 15 kol. S turnajem se loučili také MIBR, jenž podobně jako Heroic nezvládli uhrát ani jednu mapu proti Astralis. Smutný konec o snu 1 milionu dolarů přišel pro FaZe Clan. Po první vítězné mapě 16:1 to vypadalo, že mousesports budou velmi rychle venku, ale opak byl pravdou. Skvělý návrat do série a FaZe nakonec nezvládli sérii uzavřít. V samotném závěru dne se opět mocně rozehráli North, kteří ukončili den suverénním vítězství 2:0 proti Natus Vincere.

Preview 4. dne

Dnes se již podíváme do arény a také do čtvrtfinále. Single-elimination BO3 formát rozhodne o šampionu DreamHack Masters. Začínáme duelem mezi NiP a Heroic, kde bojuje hned 7 domácích hráčů – 5 na straně NiP, 2 na straně Heroic. NiP jsou vnímáni jako favorité, ale zatím se na turnaji nepotkali se silnějším soupeřem a Heroic by jim mohli dost zatopit. Velký souboj uvidíme hned poté, kdy MIBR vyzvou Astralis. Dánští hráči na poslední chvíli získali slot ve čtvrtfinále, ale to je vše, co potřebovali. V playoffs by měli zapnout svůj buff v podobě Nicolaie „dev1ce“ Reedtze a dojít si pro postup. Podobně by to mělo dopadnout i zápasu dne kdy dojde k souboji československých sniperů. FaZe navíc hrají o poslední šanci vyhrát Intel Grand Slam, jinak se jim výhru anulují! Sobotu v Globenu uzavřou North a Natus Vincere, kdy NaVi se také jen tak tak dostali do čtvrtfinále, ale North musí najít recept na to jak zastavit Oleksandra „s1mple“ Kostylieva, jinak to budou mít hodně těžké.

Shrnutí 3. dne

Ve všech deciderech se podařilo papírovým favoritům postoupit do areny. Astralis se po ledové sprše v podobě prohrané první mapy proti TyLoo, nicméně na druhé a třetí mapě prokázali, kdo je silnějším týmem a porazili čínské hráče. Stejný scénář se naskytl i v zápase mezi NaVi a Ghost, kdy tým z regionu CIS také ztrácel v sérii 0:1, ale dokázali se vrátit a vyhrát. Heroic poté v převážně dánském souboji přehráli OpTic čistě 2:0 a stejným poměrem vyřadili mousesports nepříjemné HellRaisers.

Preview 3. dne

4 zápasy = 4 decidery o postup do čtvrtfinále. Nejprve uvidíme čínsko-dánský souboj, kdy TyLoo vyzvou Astralis, což by pro Dány neměla být větší potíž. Svoji šanci na odplatu dostanou Natus Vincere v zápase proti Ghost a i od nich se čeká postup mezi top 8. Hned osm dánských hráčů uvidíme v zápase mezi OpTic a Heroic a tak dánské publikum bude jistě dychtivě vyčkávat, kolik reprezentantů se vlastně do Ericsson Globe probojuje. Do areny také postoupí vítěz zápasu mezi HellRaisers a mousesports, kde by však mouz měli být silnější a napravit zaváhání z dnešního zápasu proti MIBR.

Shrnutí 2. dne

Dnes byly k vidění hodně vyrovnané duely. Především hned ten první, jenž nejenže šel do tří map, ale také skončil prodloužením. Astralis však svůj comeback nedokončili a z postupu se tak radovali North. Důvod k radosti mají také HellRaisers, jenž si taktéž ve třech mapách poradili s Gambit a zůstávají naživu v turnaji. Kdo se bude muset ale ještě prát o místo v playoffs jsou Ghost, kteří i přes vedení 1:0 proti NiP sérii nezískali. Domácí publikum tak po zklamání fnatic bude moci přivítat alespoň jeden švédský tým. Společně s NiP pak postoupili FaZe a MIBR, kteří shodně porazili 2:0 OpTic, respektive mousesports.

Preview 2. dne

Favoritem v utkání vítězů Astralis a North je sice tým červené hvězdy, ale nelze soupeře podceňovat. Navíc Astralis jsou notoricky známí slabšími výkony v základní skupině, které později nahrazují ve vyřazovací fázi. Dále dojde k eliminačnímu zápasu mezi Gambit a HellRaisers, kde by druhý jmenovaný měl v plné sestavě více šancí na úspěch, ovšem s náhradníkem v sestavě to nebudou mít lehké a klidně by mohli z turnaje vypadnout bez jediné výhry. O čtvrtfinalistech se také rozhodne ve skupinách C a D a v obou budeme fandit československým zástupcům. Nejprve Ladislav „GuardiaN“ Kovács vyzve s FaZe přemožitele fnatic. Od 19.00 poté budeme moci fandit Tomáši „oskar“ Šťastnému v souboji o postup proti MIBR. Dá se očekávat, že právě FaZe a mouz projdou dále, přinejmenším FaZe jsou výraznějším favoritem na své vítězství.

Shrnutí 1. dne

Turnaj otevřeli svým duelem Astralis a Grayhound, kdy světová jednička přejela svého soupeře 16:3. Druhý favorit na úvodní vítězství Natus Vincere už však tak lehce neprošel, ba co víc, prohrál. Ghost si poradili na mapě Dust 2 se svým oponentem v prodloužení 19:17 a připravili první překvapení turnaje. Dále už se však v opening duelech radovali převážně ti, od kterých se to čekalo. Zklamání snad mohla přinést prohra fnatic domácím fanouškům, neboť OpTic si s nimi poradili 16:6. Ve svých prvních zápasech pak vyhráli i North, NiP, FaZe, mousesports a MIBR. Zároveň se ale v prvním dni nadělovaly i letenky domů. Naštěstí pro fnatic, oni to daleko domů nemají. V BO3 sérii s Heroic nestačili hned na dvou mapách a turnaj pro ně končí již v prvním dni. Stejně tak i pro Grayhound, kteří neuhráli ani mapu proti čínským TyLoo. Záchranu na turnaji ještě vykřesali NaVi, kteří domů poslali nadějně vypadající NRG. Jediný eliminační duel chybí odehrát mezi HellRaisers a Gambit, ten je však na plánu až ve čtvrtek.