XPG říká: Hráči potřebují pořádný výkon

Asi neexistuje víc frustrující pocit, než když se vám hra zasekne uprostřed boje, protože potřebuje dohrát nějaké informace z pomalého disku. Zejména při multi-player bitvách jde doslova o každou mikrosekundu a investovat do rychlého SSD disku a rychlého paměťového čipu se vyplatí.

XPG Gammix S11: Rychlý disk s ochranou dat

SSD disk XPG Gammix S11 má velikost M.2 2280, takže se bez problémů vejde do nabušeného herního notebooku. Jelikož je – jako každý SSD – sestaven z paměťových čipů, které mají tendenci se při pořádné zátěži zahřívat, musíme ocenit jeho propracovaný chladič. O jeho výkonu svědčí fakt, že dokáže srazit disku teplotu klidně i o deset stupňů. On taky dobře chlazený SSD disk má mnohem vyšší výkon než přehřátý.

O výkon se ale stará taky rozhraní PCIe Gen3x4 s protokolem NVMe 1.3, technologiemi SLC cache, DRAM cache buffer a 32bitovou DRAM sběrnicí. To všechno dohromady v praxi způsobuje, že disk dosáhne rychlostí až 3 200 MB/s pro čtení a 1 700 MB/s pro zápis s ukazatelem IOPS pro náhodné 4K čtení a zápis na hodnotě 310K/280K IOPS. V současné době jen stěží najdete hru, které by taková rychlost nestačila.

Z dlouhodobého hlediska jsou zajímavé taky funkce pro ochranu dat. Díky opravnému kódu LDPC disk odhalí (a také opraví) více chyb při čtení dat, než je u jiných disků zvykem. Finty jako Data Shaping nebo RAID Engine prodlouží životnost disku natolik, že ukazatel MTBF (střední doba mezi poruchami) přesáhl magickou hranici 2 miliony hodin.

Disk XPG Gammix S11 je v Česku dostupný ve dvou variantách. Za verzi s kapacitou 240 GB zaplatíte 1 799 Kč. Pokud by vám nestačila, větší verze s kapacitou 480 GB stojí 2 999 Kč, případně kapacita 960 GB za 5 999 Kč.

Hitpoint recenze:

„M.2 placka, která za to stojí! Ano, i tak by se dalo popsat toto SSD. My jsme ho dostali ve verzi 240gb a nahradili jsme jím aktuálně nepříliš vyhovující SX8000, taktéž od XPG. A jaká realita? Ta rychlost je i slyšet! A to už jen proto, že na předcházejícím disku jsme měli z důvodu jeho značného zahřívání chladiče, které opravdu slyšet byly. Nejen, že S11 disponuje pasivním chladičem, o kterém sice nemám zrovna valné mínění, že by byl nějak extra účinný, ale pravdou je, že řádově v několika stupních teplota skutečně klesla. Problém je ovšem v tom, že jsem neměl dost odvahy na to, změřit teplotu nejdříve s chladičem a následně bez něho, tudíž je dost možné, že samotné čipy topí daleko méně. Minimálně ale toto SSD s chladičem vypadá opravdu skvěle a za bonus považuji i fakt, že NEMÁ RGB! Tudíž bych tento SSD disk přirovnal ke starému dobrému kusu GAMING železa (i přesto, že je tak malinkatý, že jsem ho téměř dvakrát ztratil). Tolik k samotnému vzhledu. Tento disk, jak jsem již zmínil, se připojuje prostřednictvím M.2 slotu a disponuje „ultra rychlým“ rozhraním PCIe Gen3x4. Jeho paměť je pak tvořena 3D NAND pamětmi 2. generace, čímž je mu dopřána (pouze na papíře) životnost 160 TBW, což za tuto cenu není vůbec zlé. Ovšem to hlavní, na co se při nákupu SSD díváme především, je samozřejmě jeho rychlost. Tu jsem se rozhodl sám změřit na naší sestavě prostřednictvím Crystal Disk Marku. Výsledek je pak udán v MB/s, protože IOPS mi přijde jako mírně zavádějící jednotka. Co se výsledku týče (rád bych ho sem dal v grafech, ale následný post-produktátor by mi je stejně smazal), tak průměrná rychlost sekvenčního čtení byla 2522,8 MB/s a rychlost zápisu pak 1208,3 MB/s. Tyto výsledky se od „papírové“ rychlosti liší pouze ve čtení, ve kterém je rozdíl téměř 500 MB/s, což by i mě osobně zajímalo, čím je to způsobeno. Na druhou stranu ale zase rychlost zápisu dosahuje průměrně o 8 MB/s lepších výsledků. Abych tuto recenzi v rychlosti uzavřel, tak si osobně myslím, že s cenou řádově okolo 1800,- Kč za 240GB, je tento disk na to, jakými disponuje rychlostmi, skutečně skvělou volbou pro každého. Jeho životnost (zejména pak u nás) ale ukáže až čas.“ Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz

XPG Spectrix D41: Paměť rekordman

Z disku se dnes dočítají hlavně další levely a nahrávají se na něj aktuální pozice, aby člověk pořád nemusel procházet stejné části hry dokola, když ho někdo sejme. To hlavní je ale neustále uloženo v operační paměti, a tak nezbývá, než i paměťovým čipům věnovat náležitou pozornost.

Mezi špičkové paměťové moduly patří XPG Spectrix D41, který má dokonce certifikát TUF Gaming Alliance, což znamená, že prošel pečlivým testováním a splňuje nejpřísnější standardy herní aliance. Stejný modul fungoval v nejrůznějších testovacích sestavách až na frekvenci 5 000 MHz. Standardně ale zvládá frekvence okolo 3 200 MHz. Podporuje jak platformu Intel® X299 2666 MHz, tak platformu AMD/ Ryzen, stejně jako Intel® Extreme Memory Profile (XMP) 2.0, takže můžete nastavovat přetaktování přímo z operačního systému a nemusíte složitě do BIOSu.

Pro hráče je samozřejmě důležitý nejen výkon, ale také estetická stránka. Paměťový modul D41 má především efektně vypadající chladič, při jehož návrhu se vývojáři inspirovali brněním. Nebojte, chladí i ve hrách, kde žádná brnění nejsou.

K tomu přidává RGB LED pásek s širokou nabídkou světelných efektů, které lze snadno nastavit v aplikaci ASUS SYNC RGB. Naprogramovat lze konkrétní světelný efekt, jeho rychlost, vzor blikání, intenzitu světla a další parametry. Všechno navíc může být synchronizováno se světelnými efekty základní desky, grafické karty a dalších komponent. Celá herní sestava tak může nabídnout špičkově sladěný vizuální zážitek, který dotvoří atmosféru každé hry.

Hitpoint recenze:

„Paměti RAM, vyrovnávací paměť, na které se v poslední době honí pouze velikost této paměti. Ovšem osobně si myslím, že není úplně dvakrát důležité, kolik led diod na sobě mají a zda zvládnout RGB, které je synchronizované s deskou. Ještě důležitější částí paměti RAM je určitě její takt, časování no a v poslední řadě také jejich velikost paměti na jeden RAM modul. Aktuálně se nám totiž dostali do rukou nové paměti RAM od XPG, které fungují na frekvenci až 5000 MHZ, ovšem naše verze disponuje 3600MHZ s časováním CL17. Tyto paměti, kromě toho, že dostali nový design oproti D40 tak zejména fungují na vyšších frekvencí. Ovšem zůstaňme ještě chvíli u designu. V první řadě mě překvapilo jejich snížení výšky, zatímco předchůdce měřil celkově 48mm tak D41 mírně „zhubly“ ovšem o pouhé 2 milimetry, což znamená, že stále jsou vyšší než by se zdálo. Ovšem pasivní chladič dostal jiného rozměru a konečně není podivně vyříznutý, ale paměti mají krásný rovný design. Ovšem abychom se dostali k jádru pudla, kromě designu přišel i znatelný nárůst výkonu, díky kterému dosáhneme při zapnutém XMP kmitočtu až 3600 MHz, což je poměrně nárůst, jelikož naše D40 dosahovali pouhého taktu 3000MHZ, ovšem kolik vlastně dělá 600MHZ v celkovém výkonu počítače? To byla i otázka pro mě, která mě velkým způsobem překvapila. Nárůst výpočetního výkonu totiž dosahuje průměrně až 6%, což ve hrách určitě pár FPS hodí, ovšem my to bereme pouze z čistého výpočetního výkonu CPU, jelikož náš STREAM PC atakuje spíše na CPU výkon, než na grafickou stránku věci.

Celkově se jak po stránce designového pojetí, tak po stránce výkonu nové paměti XPG určitě povedly a z nedávných testů bych je určitě doporučil více než model, který nese název D80. Ne že bych byl proti vodnímu chlazení ale paměti, které v sobě mají vodu, která se žádným způsobem neochlazuje ani necirkuluje bych v žádném případě nebral, k čemuž dospěla i řada recenzentů ve světě, tudíž v poměru cena a výkon.. Kupte XPG D41.“ Michael Franěk, hardware expert Hitpoint.cz